Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

NZXT Function MiniTKL İncelemesi: Kompakt Klavye Parlaklığı

Katılım
25 May 2022
Mesajlar
100
Tepkime puanı
6
Puanları
0
NZXT Function MiniTKL, şirketin ilk uygun kompakt mekanik klavyesidir ve bazı harika özelliklerle birlikte gelir.

NZXT, yalnızca iyi görünümlü değil, aynı zamanda satın almadan önce özelleştirilebilen ve farklı varyasyonları da bulunan bir klavyeyle piyasaya çıktı . Tam boyutlu bir model, standart bir TKL ve ardından bir TKL çerçevesini %65'lik bir klavyeyle daha karşılaştırılabilir bir gövdeye yerleştiren bu küçük, kompakt MiniTKL'yi alabilirsiniz.

Hepsi bu kadar da değil, çünkü genellikle büyük bir oyun markasından alacağınızdan çok daha fazlasını sunuyor. Standart bir alt sıra düzenine, çalışırken değiştirilebilir anahtar tasarımına, tuş başına RGB aydınlatmaya, yerleşik profillere ve aydınlatmaya ve çok daha fazlasına sahiptir.

Yine de kullanımda iyi mi? Bunu öğrenmek için oyun oynuyoruz.

160539-gadgets-review-nzxt-function-minitkl-keyboard-review-image19-xc2ho7rsf6.jpg


Çok Güzel Görünüyor​

NZXT Function MiniTKL hemen göze çarpıyor, çok çekici olan güzel görünümlü bir klavye.


Denediğimiz model, tuş başına RGB aydınlatmasını güzel bir şekilde fonlamaya yardımcı olan beyaz bir üst plakaya sahip. Bu klavye, standart olarak ABS tuş başlıklarıyla birlikte gelir – elbette PBT kadar gösterişli değil, ancak yine de yazması rahat olacak ve RGB aydınlatmasının parlamasını sağlayacak kadar iyi.

Bu aydınlatma için FN ve F1, F2, F3 ve F4 arasında geçiş yapabileceğiniz dört yerleşik profil vardır. Buna bazı güzel standart aydınlatma ve reaktif efektler de dahildir. Daha fazlasını istiyorsanız, NZXT Cam ile birden fazla efekti deneyebilir ve standart bir katman ve üstüne reaktif bir katman ayarlayabileceğiniz için orada işler gerçekten keyifli hale gelir.

Benzer şekilde, dört yerleşik profil de vardır, böylece bunları programlayabilir ve aralarında kolayca geçiş yapabilirsiniz.

Tasarımın kullanımda gerçekte nasıl çalıştığına gelince, Function MiniTKL ilginç bir durum. Görünüşe göre her iki dünyanın da en iyisini sunuyor - tuşsuz bir klavyenin tüm tuşlarını, ancak yüzde 65'lik klavyenin daha küçük form faktörü ile. Corsair K65 RGB Mini gibi bir şey kadar kompakt değil , ancak temel parçalardan ödün vermeyerek bunu telafi ediyor.


Bu şekilde, önemli tuşları kaçırmazsınız, ancak klavye aynı zamanda oyun farenizi büyük ölçüde kaydırmak için kullanılabilecek gereksiz masa alanını da kaplamaz .

160539-gadgets-review-nzxt-function-minitkl-keyboard-review-image4-5v1cg7vkxz.jpg


Yine de ilginç bir şekilde düşünülmüş. Solda bir ses tekerleği ve yanda üç düğme var, biri aydınlatmayı ayarlamak için, diğeri Windows tuşunu devre dışı bırakmak için ve üçüncüsü de sessiz düğmesi için. Bu harika bir yerleşim, çünkü bu şeyleri elinizi farenizden çekmeden kullanabileceğiniz anlamına geliyor, ancak klavyeyi masamızın etrafında kaydırırken yanlışlıkla onlara bastığımızı da gördük.

160539-gadgets-review-nzxt-function-minitkl-keyboard-review-image9-b4bxersmf7.jpg


Çalışırken Değiştirilebilir​

  • 3 ve 5 pimli anahtarlarla uyumlu, çalışırken değiştirilebilir tasarım
  • Standart olarak Gateron Lineer Kırmızı Mekanik Anahtar Anahtarları
  • 43gf çalıştırma kuvveti, 55gf alttan dışa, Doğrusal tasarım, 2,4 mm çalıştırma
  • N-anahtar Rollover, Gölgelenme Önleme
Bu klavyenin en ilginç özelliklerinden biri, çalışırken değiştirilebilir tasarımıdır. Bu, bir ana oyun çevre birimi markasına ait bir klavyede görülmesi alışılmadık bir durumdur, ancak bazı kullanışlı özelleştirme seçenekleri sunar.

Standart olarak, çoğu standart oyun klavyesinde bulabileceğiniz Cherry MX kırmızı anahtarlarla karşılaştırılabilir Gateron Linear kırmızı anahtar anahtarlarıyla birlikte gelir. Bunlar hızlı, kısa çalıştırma mesafesine ve doğrusal tepkiye sahiptir, bu nedenle oyun oynamak için idealdir ve yazmak için yeterince rahattır.

Yine de seçerseniz, bu anahtarları kaldırabilir ve başka bir şeyle değiştirebilirsiniz. Bunu satın almadan önce NZXT'nin inşa aracını kullanarak yapabilir veya daha sonra boş zamanlarınızda yapabilirsiniz. Klavye, hem üç hem de beş pimli anahtar seçeneklerini destekler, bu nedenle aralarından seçim yapabileceğiniz çok şey vardır. Hem Zealios V2'leri hem de Gateron Yellows'u denedik , ancak orada her türlü seçeneğiniz var.

160539-gadgets-review-nzxt-function-minitkl-keyboard-review-image20-crqu9a8kgf.jpg


Çalışırken değiştirilebilir olduğundan, klavye takılıyken anahtarları değiştirebilirsiniz, bu da hareket halindeyken bir anahtarın çalışıp çalışmadığını kontrol etmenin kolay olduğu anlamına gelir. Bu, tüm süreci çok daha kolay hale getirir. Standart olarak, bir tuş başlığı çektirmesi ve anahtar değiştirme aracı da alırsınız, ancak yapım sırasında yanlışlıkla bükülen pimleri düzeltebilmeniz için elinizde bir çift cımbız bulundurmanızı öneririz.

Anahtarları bu kadar kolay değiştirebilme esnekliğine sahip olmak güzel. Oyun oturumlarınız için ana WASD oyun anahtarlarını değiştirebilir veya tüm tahtayı yeniden çalıştırmayı seçebilirsiniz, bu size kalmış.

Anahtarları yükseltmeye veya değiştirmeye hevesli değilseniz, standart anahtarların standart yazma ve oyun oynama için yeterince iyi olduğunu duymaktan memnun olacaksınız. Bu klavye bu bölümde şaşırtıcı derecede iyi. Stabilizatörler hoş ve deneyiminizi bozacak korkunç bir çıngırak veya ping yok.

Faydalı Ekstra Özellikler​

  • Standart alt sıra düzeni
  • Donanım düğmelerine sahip dört profil için yerleşik bellek
  • Donanım düğmeleriyle yerleşik RGB aydınlatma
  • Solda özel ses çarkı, Windows tuşu devre dışı bırakma ve parlaklık düğmesi
Diğer iyi haber ise Function MiniTKL'nin standart bir alt sıra düzenine sahip olmasıdır, böylece kendi tuş takımı setlerinizi kullanabilirsiniz. Klavyenin görünümünü ve verdiği hissi kolaylıkla değiştirmek için Corsair'in PBT çift vuruşlu klavye tuş takımlarını kullandık.

160539-gadgets-review-nzxt-function-minitkl-keyboard-review-image2-tc2qdyd8ri.jpg


Ekstra bir stil istiyorsanız, tabii ki, orada birçok başka seçenek var.

Bu klavyenin düzenini standart olarak gerçekten seviyoruz. Bir TKL klavyesinden aldığımız ekstra tuşlara sahip, ancak çok daha kompakt bir çerçevede. Konumlandırma da mantıklıdır, sağ alttaki yön okları (örneğin) kullanışlıdır ve diğer işlev sıralarına gömülü değildir. Sayfa yukarı, sayfa aşağı, baskı ekranı ve çok daha fazlası da mevcut ve doğru.

Kolaylık sağlamak için, dört farklı profil için yerleşik bellek de vardır, böylece bunları NZXT'nin Cam yazılımıyla özelleştirebilirsiniz . Bu yazılımı kullanarak, klavyedeki herhangi bir tuşu başka bir tuş veya karakterle kolayca yeniden eşleştirebilirsiniz. Alternatif olarak, işlev tuşuna basabileceğiniz ve başka bir işlem için herhangi bir tuşa basabileceğiniz ikinci bir katman ekleyebilirsiniz.

Ayrıca yazılımda makroları kaydedebilir ve bunları herhangi bir tuşa veya ikincil işlev katmanına atayabilirsiniz.

Bu klavye ayrıca bazı muhteşem RGB aydınlatmaya sahiptir. Tuş başına RGB aydınlatmaya sahiptir. Her tuşu ayrı ayrı programlayabilir veya tüm şey boyunca RGB aydınlatmasını ayarlayabilirsiniz. Çeşitli efektler arasından kolayca seçim yapabilir ve bir temel renk katmanı ayarlayabilir ve ardından üstüne reaktif efektler ekleyebilirsiniz.

Bu klavyedeki aydınlatma da şaşırtıcı derecede iyi. Roccat Vulcan TKL Pro gibi bir şey kadar havalı olmayabilir , ancak beyaz arka plaka ve genel tasarım yine de göze hoş geliyor.

Standart tuş başlıkları, birçoğunun geçmesine izin veriyor ve çeşitli efektler göze hoş geliyor. Function MiniTKL'nin birçok önemli özelliği vardır ve aydınlatma da neredeyse kesinlikle bunlardan biridir.
 
Son düzenleme:
Üst