Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Oculus Quest 2'de Air Link Nasıl Kurulur?

Katılım
25 May 2022
Mesajlar
100
Tepkime puanı
6
Puanları
0
Oculus Quest 2, kablolar olmadan inanılmaz bir oyun deneyimi sağlamak için içten dışa izlemeyi kullanan güçlü, bağımsız bir kulaklıktır, ancak bunun bir bedeli vardır. Kulaklığın performansı, üst düzey bir oyun bilgisayarının performansıyla aynı değil, bu da oyun performansının kulaklığın kendisinin kaldırabileceğiyle sınırlı olduğu anlamına geliyor.


Yine de bir geçici çözüm var. Oculus bağlantı kablosu aracılığıyla Quest'te yüksek performanslı PC VR oyunları oynayabilirsiniz. Daha da iyisi, bunu Oculus Air Link üzerinden kablosuz olarak yapabilirsiniz.


Oculus Air Link Ağ Gereksinimleri

Air Link özelliğinin katı gereksinimleri vardır. Bu gereksinimleri karşılamadan bile etkinleştirebilseniz de performansınız büyük ölçüde etkilenecektir. Testlerimiz, uygun ağ bant genişliği olmadan yenileme hızının çok daha düşük olduğunu ve bunun da korkunç bir VR deneyimiyle sonuçlandığını tespit etti.

Air Link için önerilen ağ, Wi-Fi 6'yı destekleyen bir Wi-Fi yönlendiricidir . Kulaklığınızı 5GHz bandına bağlayın; Oculus, oyun oturumunuz sırasında Wi-Fi bağlantısı 2,4 GHz ile 5 GHz arasında değişirse Air Link'in performansının kesintiye uğrayabileceğini ve dengesiz olabileceğini söylüyor.

Oyun oturumu sırasında yönlendiricinizle aynı odada, mümkünse görüş alanı içinde olmanız da yardımcı olur. Oculus ayrıca örgü ağ kurulumunun kullanılmamasını önerir.

Yardımcı olacak başka bir not: PC'nizin Ethernet kablosuyla yönlendiricinize bağlı olduğundan emin olun. Air Link, bilgisayar Wi-Fi ağı üzerinden yönlendiriciye bağlı olmak yerine kabloluysa en iyi sonucu verir.

Oculus Quest 2 Önerilen Bilgisayar Özellikleri

Air Link'in Quest 2 kulaklığınızı bilgisayarınıza bağladığını unutmayın. PC'nizin VR'ye hazır olması ve minimum özellikleri karşılaması gerekir, yoksa ağınızın ne kadar güçlü olduğunun bir önemi kalmaz performans etkilenir.


Nvidia cephesinde, en az 6 GB veya üzeri belleğe sahip bir GTX 1060 arayın. GTX 1650'nin desteklenmediğini, ancak GTX 1650 Super'in desteklendiğini unutmayın. 20 serisi ve 30 serisinin tamamında olduğu gibi Titan X de desteklenmektedir.

AMD cephesinde, 400 serisinin üzerindeki her şey işe yarayacaktır.

Önerilen özellikler, en azından bir Intel i5-4590 veya AMD Ryzen 5 1500X'tir. Air Link'i özel olarak kullanmayı düşünmüyorsanız, en az 8 GB RAM, Windows 10 ve en az bir USB bağlantı noktasına ihtiyacınız vardır.

Oculus Air Link Nasıl Kurulur

Air Link'i kurmak birkaç adım gerektirir, ancak bunu herkes yapabilir.

  1. Her şeyden önce, gerekli PC yazılımını edinin. Oculus PC uygulamasını edinmek için oculus.com/setup adresini ziyaret edin ve Oculus Rift Yazılımını İndir'i seçin .

2. Yazılımı yükleyin ve çalıştığından emin olun.
3. Ardından, başlığınızı takmanız ve ardından evrensel menüyü açmak için sağ kumandanızdaki Oculus düğmesine basmanız ve ardından menünüzün sol tarafındaki Hızlı Ayarlar'ı seçmeniz gerekir.
4. Ayarlar > Deneysel Özellikler öğesini seçin, ardından Air Link'i etkinleştirmek için Air Link'in yanındaki anahtarı seçin.

5. Devam'ı seçin.

6. Oculus Air Link'i seçin.

7. Bu noktada, Oculus yazılımı çalışıyorsa, PC'niz bir listede görünmelidir. Listeden bilgisayarınızı seçin ve ardından Eşleştir'i seçin. Birkaç saniye bekleyin, ardından Eşleştir düğmesi Başlat olarak değiştiğinde onu seçin.

Görünümünüz, Oculus Ana ekranına dönüşecektir. Quest kullanıcıları için genellikle mevcut olmayan oyunlara göz atabileceksiniz. SteamVR oyunlarını bu şekilde PC'nize bağlı kalmadan bile oynayabilirsiniz.

Air Link hala biraz yeni bir özellik; sonuç olarak, mevcut bir bilgisayarın kulaklığınızdan bağlantısını kesmenin bir yolu yoktur. Farklı bir bilgisayarı bağlamanız gerekiyorsa, Deneysel Özellikler sekmesine geri dönmeniz, Air Link'i kapatmanız ve tekrar açmanız gerekir.

Hava Bağlantısı Alternatifleri

Wi-Fi ağınız yeterince güçlü değilse (Wi-Fi 6 yaygın olmadığı ve kırsal alanlardaki birçok kişinin yavaş bağlantıları olduğu için yaygın bir sorun), doğrudan bilgisayarınıza bağlanmak için bir USB kablosu kullanabilirsiniz . Birçok sanal gerçeklik oyununun mobil doğası göz önüne alındığında, daha uzun bir USB kablosu isteyeceksiniz.

Oculus, 20 fit uzunluğunda resmi bir kablo satıyor, ancak daha pahalı. Herhangi bir USB 3.0 kablosu çalışacaktır ve hatta bazı kullanıcılar USB 2.0 kablolarının çok kısa sürede çalışacağını bildirmektedir. Aslında, bağlantınızın daha güçlü olması neredeyse garantilidir.

Air Link mükemmel değil, ancak Oculus Quest 2 oyuncularının diğer VR başlıkları için yapılmış oyunları deneyimleyebilmesinin tek yolu bu . Half-Life: Alyx, tartışmasız piyasadaki tüm VR oyunları arasında en parlak olanıdır ve Air Link, aksi takdirde mevcut olmadığında Quest'te oynamayı mümkün kılar.
 
Üst