Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Panasonic HTB490 İncelemesi: Bu Bas Hakkında Her Şey

Katılım
25 May 2022
Mesajlar
100
Tepkime puanı
6
Puanları
0
Basta büyük ve ince bir boyda olan Panasonic HTB490, birkaç önemli dezavantajı olan makul fiyatlı bir ses çubuğudur.

Artıları İnce profil Etkili bas üretimi Kurulumu kolay Eksileri Dar ses seviyesi Sınırlı bağlantı seçenekleriDolby Atmos veya DTS yok:X

Panasonic HTB490, Japon üreticinin soundbar serisinin tam ortasında yer alır ve TV'nizin sesini yükseltmenin uygun maliyetli bir yoludur.

Kurulumu son derece kolaydır, AV kabininizde çok fazla yer kaplamaz ve kablosuz subwoofer, patlayıcı aksiyon sahnelerine ve bas ağırlıklı müziğe gerçek bir etki katarak mükemmel bir performans sergiler.

Hayal kırıklığı yaratan bir şekilde, bu bas tepkisi, bazı ses kalitesi tartışmaları ve sınırlı sayıda bağlantı noktası seçimi nedeniyle hayal kırıklığına uğrattı Ağır, düşük kaliteli reprodüksiyonu ve kompakt bir ayak izini her şeyden önce ödüllendirmedikçe, para için daha iyi seçenekler bulabilirsiniz.

Panasonic HTB490 incelemesi: Para için ne alıyorsunuz?​

Geçen yıl 349 £ liste fiyatıyla piyasaya sürülen HTB490, şu anda Amazon , Currys ve John Lewis dahil olmak üzere çeşitli satış noktalarında 249 £ karşılığında satılıyor . Toplam 320W amplifikasyona sahip 2.1 kanallı bir soundbar ve subwoofer kombinasyonudur: Soundbar'ın iki tam kapsamlı sürücüsünden her biri 80W ve Bluetooth aracılığıyla çubuğa bağlanan kablosuz subwoofer'dan 160W.

Çubuk, çeşitli Panasonic 4K televizyonların panelinin altına düzgün bir şekilde yerleştirilecek şekilde tasarlanmıştır ve 800 x 101 x 56 mm (WDH) ölçülerindedir. Bu boyutlar, onu 43 inç veya daha büyük bir TV ile eşleştirmek isteyeceğiniz anlamına gelir ve 55 inç Samsung Q80T'min yükseltilmiş standının altına mükemmel şekilde oturur . HTB490'ı duvara monte etmek isterseniz, kutuya montaj braketleri ve çubuğu ilave 16 mm yükseltmek için kullanılabilecek isteğe bağlı ayaklar dahildir.

Soundbar kompakt olsa da, beraberindeki subwoofer'ın gerçek bir ağırlığı var. 5,7 kg ağırlığında ve 171 x 363 x 382 mm ölçülerinde olduğundan, yerleştirmek için yeterli miktarda alana ihtiyacınız olacak. Sub, Bluetooth aracılığıyla çubuğa bağlandığından, Bluetooth menzili içinde kaldığı ve bir elektrik prizine yakın olduğu sürece onu istediğiniz yere yerleştirmekte özgürsünüz.

Bağlantı açısından Panasonic HTB490 oldukça basit. Tek bir HDMI (ARC) bağlantı noktası, bir optik giriş ve yerel olarak depolanmış dosyaları oynatmak için kullanılabilen bir USB-A bağlantı noktası vardır. Ayrıca Bluetooth 4.2 sayesinde kablosuz bağlantı olanağına da sahip olursunuz, ancak kodek desteğinin SBC ile sınırlı olduğunu unutmayın.

Panasonic bir HDMI kablosu sağlamaz, ancak yukarıda belirtilen montaj braketleri ve ayakları ile birlikte çubuk ve alt için bir çift ana kablo ve önceden takılmış bir pille birlikte gelen küçük bir uzaktan kumanda alırsınız. Bunu kanepenin arkasında kaybederseniz, HTB490, çubuğun üstünde bulunan dört düğme kullanılarak kontrol edilebilir: bunlar çubuğu açar ve kapatır, ses seviyesini ayarlar ve girişleri değiştirir. HDMI ARC ile bağlıysanız TV'nizin uzaktan kumandasını da kullanabilirsiniz, ancak çeşitli ses modlarına erişemeyecek veya subwoofer'ın seviyesini ayarlayamayacaksınız.

panasonic_htb490_review_soundbar_subwoofer.jpg


Panasonic HTB490 incelemesi: Bu konuda neyi seviyoruz?​

Bugünlerde çoğu ses çubuğunun kurulumu kolaydır ve HTB490 da bir istisna değildir: onu kurmak ve çalıştırmak sadece birkaç dakika sürer. Basitçe hem çubuğu hem de alt birimi ana şebekeye bağlayın, çubuğu bir HDMI veya optik kablo kullanarak TV'nize bağlayın ve hazırsınız. Sub, çubuğa otomatik olarak bağlanır ve HDMI ile bağlı olduğunuz sürece, TV'niz cihazı algılar algılamaz ses çıkışını çubuğa değiştirmelidir.

En lüks görünümlü ses çubuğu değil, ancak HTB490, bir AV kabininde oldukça iyi görünüyor ve nispeten mütevazı bir ayak izine sahip. Ayrıca çok uzun değil, bu nedenle panellerinin altında minimum boşluk bulunan TV'lerde ekranı engelleme olasılığı daha düşük.

Kablosuz subwoofer, hoş bir esneklik sağlar. Elektrik prizinden çok uzakta olmadığı sürece, onu TV'nin soluna veya sağına herhangi bir yere yerleştirebilir, hatta düşük seviye gürültüsüne daha yakın olmak istiyorsanız kanepenin yanına bile yerleştirebilirsiniz.

Düşük kaliteli reprodüksiyon, HTB490'ın uygun fiyatlı soundbar kalabalığından ayrıldığı yerdir. Alt, güç ve hassasiyetle alt bas frekansları sunar ve bu, kalp atışlarını hızlandıran eylem dizileri sağlar. Patlamalar, araba kazaları ve silah sesleri, test ettiğim 300 sterlinin altındaki tüm 2,1 kanallı ses çubuklarından daha ağır geliyor.

Bu özellikle yüksek hacimlerde belirgindir ve HTB490 gerçek bir raket yapabilir. Makul büyüklükte bir odada %70'ten fazla hacme ihtiyaç duymanız pek olası değildir; herhangi bir şey daha yüksek sesle ve deneyim ezici hale gelir. Orta düzeyde bir ses seviyesinde bile, subwoofer, ekrandaki aksiyona gerçekten kapılmanıza yardımcı olan, odayı dolduran bir gürleme yaratır. Hassas hassasiyetleri olanlar, subwoofer seviyesini biraz düşürmeyi tercih edebilirler, ancak daha sinematik bir deneyim isteyenler, onu yakalayacaktır.

Panasonic HTB490, 2.1 kanallı bir sistem için etkileyici stereo ayrımı da sağlıyor. Ses sahnesinin solundaki ve sağındaki konumsal ipuçları tanımlanır ve bulunması kolaydır, bu da ekrandaki olaylara ek bir gerçekçilik düzeyi verir.

panasonic_htb490_review_connections.jpg


Panasonic HTB490 incelemesi: Neler geliştirilebilir?​

Ne yazık ki, HTB490'ın ses sahnesi nispeten dar, yani Creative Stage 360 tarafından sunulan Geniş modda alacağınız ölçek hissinin aynısını alamıyorsunuz . Stage 360 ayrıca HTB490'da bulunmayan Dolby Atmos desteğine sahiptir. Bunun için daha pahalı HTB600'e geçmeniz gerekecek, bu da sizi 399 £ geri getirecek ve ayrıca rakip nesne tabanlı surround ses formatı DTS:X için destek ekleyecektir.

HTB490'ın subwoofer'ının gücünü övmüş olsam da, orta menzilli frekansları alt etme eğilimi var. Bu, diyaloğun netliğini kaybetmesine neden olur ve ne yazık ki sorunu çözecek bir ses geliştirme seçeneği yoktur. Subwoofer'ın sesini azaltabilirsiniz, ancak bunu yapmak HTB490'ın en iyi özelliklerinden birini kaçırıyormuşsunuz gibi hissettirir.


Uzaktan kumandayla kullanılabilen birkaç ses modu vardır, ancak Standart mod çoğu durum için en iyi seçimdir. Haber modu, miksajda orta aralıktaki frekansları ileriye doğru iter ancak kulağa cılız gelebilir; Müzik dinlerken Müzik modu varsayılan Standart moddan daha düşük ses çıkarır; ve Sinema ve Spor modları sanal surround ses işleme eklerken, efekt çok etkili değildir. Ancak Spor modu, futbol yorumlarının netliğini önemli ölçüde iyileştirdi.

panasonic_htb490_review_remote_control.jpg


Son birkaç tutuşum, birlikte verilen uzaktan kumanda ve LED ekranla ilgilidir. İlki, kredi kartına benzer bir boyuttadır, bu da yanlış yerleştirmeyi kolaylaştırır ve oldukça dayanıksız hissettirir. Boyutu ayrıca, her mod ve giriş kaynağı için düğmelere sahip olmak yerine, belirli düğmelerin düğmeyi basılı tutmanızı gerektiren ikincil işlevleri olduğu anlamına gelir.

Çubuğun ön tarafındaki ekran, hangi renklerin hangi ses modlarıyla ilişkili olduğunu öğrenene kadar kafa karıştırıcı olabilen iki adet beş renkli LED kullanır. Ayrıca, sesi artırıp artırmadığınızı gösteren yanıp sönen sarı ışıklar o kadar da yardımcı olmuyor; Belirli bir akış hizmetine veya kaynağına uygun olduğunu bildiğiniz bir hacmi hızlı bir şekilde seçmenize olanak tanıdığı için bir cilt numarası tercih edilir.

Panasonic HTB490 incelemesi: Satın almalı mısınız?​

Panasonic HTB490, bombastik bir performans sunan bir subwoofer'a sahip, kullanımı kolay bir giriş seviyesi ses çubuğudur. Bu fiyata, test ettiğim başka hiçbir ses çubuğu, HTB490'ın yüksek oktanlı, büyük bütçeli filmlerdeki bas etkisi ile boy ölçüşemez.

Yine de performansının diğer yönleri hayal kırıklığı yaratıyor ve sınırlı sayıda bağlantı noktası seçimi de onu hayal kırıklığına uğratıyor. Daha az paraya, şık görünmeyen, ancak iki HDMI girişi olan ve Dolby Atmos'u destekleyen Creative Stage 360'ı alabilirsiniz. Uygun fiyatlı bir soundbar ve subwoofer paketinin peşindeyseniz, bu bizim en iyi seçimimiz olmaya devam ediyor.
 
Üst