Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Search Console Kullanılarak Organik Trafik Kayıpları Nasıl Teşhis Edilir?

Katılım
25 May 2022
Mesajlar
100
Tepkime puanı
6
Puanları
0
Google Analytics'te organik trafikteki düşüşü belirlemek kolaydır. Kolay olmayan şey, hangi sorguların daha az trafik sağladığını ve nedenini teşhis etmektir.

Search Console , doğrudan Google'dan gelen tek sıralama ve raporlama platformudur. Organik trafikteki bir kaybı teşhis etmenin en iyi yolu budur.

Bu yazıda anlatacağım.

Arama Konsolu Adımları​

1. Trafik kaybetmeye ne zaman başladığınızı belirleyin. Trafik düşüşünün ne zaman başladığını belirlemeye yardımcı olması için Search Console'un "Performans" bölümünde geniş bir tarih aralığı seçin. Search Console yalnızca 16 aylık veriyi elinde tutsa da, gerektiği kadar geriye gidin.

Search Console'un performans tarih aralığının ekran görüntüsü


Trafik düşüşünün ne zaman başladığını belirlemek için Search Console'un Performans bölümünde bir tarih aralığı seçin.

2. Organik trafiğinizi karşılaştırın. Performans > Arama Sonuçları > Tarih'e gidin ve "Karşılaştır"ı tıklayın. Ardından, organik trafik düşüşünüzden önceki tarih aralığını seçmek için "Özel"i seçin.


Search Console'un performans özel tarih karşılaştırma raporunun ekran görüntüsü.


Organik trafik düşüşünüzden önceki tarih aralığını seçmek için "Özel"i seçin.

"Toplam tıklamalar" ve "Ortalama konum"u etkin tutun ve "Toplam gösterimler" ve "Ortalama TO" gibi diğer tüm metrikleri gizleyin. Bu ikinci metrikler faydalı olsa da , trafiğe ve sıralama kaybına odaklanıyoruz.

3. En büyük kayıpları olan sayfaları belirleyin. Search Console, belirli arama sorguları için trafik kayıplarını gösterir. Ancak raporu daha az karmaşık hale getirmek için sayfa sayfa görünümle başlayın.

En büyük kaybı en üstte görmek için "Sayfalar" sekmesini tıklayın ve iki kez "Tıklama Farkı"na göre sıralayın.

Search Console'un Performansı > Sayfalar > Tıklama Farkları raporunun ekran görüntüsü


En büyük kaybı en üstte görmek için "Sayfalar" sekmesini tıklayın ve iki kez "Tıklama Farkı"na göre sıralayın.

Henüz konum farkına fazla dikkat etmeyin. Rapor, fazla trafik getirmeyen sorguların çarpıttığı toplu verilerdir.

Raporu Excel, Google E-Tablolar veya .csv formatında indirmek için sağ üstteki "Dışa Aktar"ı tıklayın. Bu, en büyük organik tıklama kaybına sahip sayfaların listesidir. Liste, Tıklama Farkı sütununu (bir Excel formülüyle kolayca kurtarılır) veya sıralama tercihlerinizi içermez.

İndirmeye bir alternatif, mevcut Search Console görünümünüzü bir e-tabloya kopyalayıp yapıştırmaktır.

4. Düşen her sayfayı teşhis edin. Yukarıdaki raporu kullanarak, her bir sayfayı tıklayın ve kaybı açıklayan birincil arama sorgusunu belirleyin.

Grafiği "Sorgular"a ve ardından "Tıklama Farkı"na göre sıralayın.

Arama sorgularındaki düşüşleri belirleyin, örneğin:

  • "2021 koşu ayakkabısı" gibi eski bir tarih içeren sorgular.
  • "2020 cumhurbaşkanlığı seçimi" gibi artık popüler olmayan kavramları içeren sorgular.
  • Artık var olmayan varlıkları (ör. ürün ve şirket adları) içeren sorgular.
Ardından, yukarıdaki 2. adımdan "Toplam gösterimler"i etkinleştirin. Sorguda daha az kişi arama yapıyorsa, bir veya iki pozisyonu kaybetseniz bile, muhtemelen öncelik vermeye değmez.

Google'a göre , "Öğe görünüme kaydırılıp kaydırılmadığına bakılmaksızın, geçerli sayfada bir öğe göründüğünde bir gösterim sayılır."

Bu nedenle, sayfanız aynı sıralamayı korurken (örneğin, ilk 10 sonuçta) gösterimlerde önemli bir düşüş görürseniz, bu, sorgu için ilgi kaybı anlamına gelebilir.

Search Console'un Performansı > Karşılaştır > Toplam Gösterimler raporunun ekran görüntüsü


"Toplam gösterimler"i etkinleştirin. Sorguda daha az kişi arama yapıyorsa, büyük olasılıkla öncelik vermeye değmez.

Ek olarak, bir sıralama düşüşü olmadan tıklama kaybı , sayfadaki organik sonucunuzu düşüren Google'dan gelen yeni bir arama sonucu özelliğinin (" İnsanlar da soruyor " ve video karuselleri gibi) olduğunu gösterebilir. Ne yazık ki, bu tıklamaları canlandırmak için yapılacak çok az şey var.

5. Kaybın olası nedenini belirleyin.

  • Eski içerik. Sıralamalarda ve tıklamalarda bir kayıp yaşarsanız , sayfayı güncel bilgilerle güncellemeyi ve bozuk bağlantıları ve eski bilgileri kaldırmayı düşünün.
  • Daha az dahili bağlantı. Ayrıca, azalan bir sayfaya giden dahili bağlantıları da göz önünde bulundurun. Bloglardaki ve dijital dergilerdeki gönderiler, yavaş yavaş ön plana çıkar ve sonunda yalnızca ana sayfadan birçok tıklama uzaktaki arşivlerde bulunur. Bu, bu gönderilere daha az bağlantı akışı ile sonuçlanır ve genellikle sıralama kaybını hesaba katar.
Çözüm, eski içeriği ortaya çıkarmaktır. Bir örnek, yeni makalelerden eskilerine bağlantılar içeren bir “ İlgili Yazılar ” eklentisidir. Yazarlarınızın en iyi içeriğini tanıtmak başka bir iyi fikirdir.

  • Daha güçlü rakipler. Trafikteki kayıp, güncel olmayan içerik veya eski dahili bağlantılardan kaynaklanmıyorsa, rakiplerinizin organik arama taktiklerini inceleyin. SE Sıralaması gibi izleme hizmetleri , belirli üçüncü taraf araçlarında izlenen herhangi bir sorgu için arama motoru sonuç sayfalarının anlık görüntüsünü sağlar.
Aksi takdirde, SpyFu en popüler sorguları korur ve sizinki düşerken hangi sitelerin yükseldiğini görmek için arama sonucu hareketlerinin görselleştirmelerini sağlar.

kurtarılabilir mi?​

Tüm organik trafik düşüşleri kurtarılamaz. Arama motoru algoritmaları sürekli değişiyor ve bir sinyali diğerlerine göre önceliklendiriyor. Ancak, hangi sayfaların ve sorguların kayıptan sorumlu olduğunu bilmek, olası çözümler atamak için teşhise yardımcı olacaktır.
 
Katılım
1 Haz 2022
Mesajlar
13
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Bilgilendirici bir konu olmuş elinize sağlık (y)
 
Katılım
25 Haz 2022
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Please note, if you want to make a deal with this user, that it is blocked.
So what is the TeCNologist Profit System? The TeNocolonist Profit System is a high-speed form of internet marketing that has been used by many people around the world in order to be able to earn a living and make profits from the very comfort of their homes. It's a form of marketing that uses technology in conjunction with the way that the internet is used to promote your websites, services and products. It's a fast-growing form of internet marketing that has made some people rich and created other people as well. In this article, I will take a deeper look into how this system can help you
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Katılım
28 Tem 2022
Mesajlar
15
Tepkime puanı
2
Puanları
0
bilmediğim şeyler öğrendim. arayüz olarak analytics den her türlü iyidir. search console candır :)
 
Katılım
25 May 2022
Mesajlar
12
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Çok güzel yararlı bilgiler veriyorsunuz.
 
Üst