Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Sıfırdan Kodlama Öğrenmek İçin En İyi 13 Site

Katılım
4 Haz 2022
Mesajlar
99
Tepkime puanı
5
Puanları
0
Bir programlama dili öğrenmek , uzmanlaşmış teknoloji endüstrilerindeki insanlardan daha fazlasına yardımcı olabilir. İster web geliştiricisi, ister veri bilimcisi, oyun geliştiricisi olun, ister sadece günlük görevleri otomatikleştirin , kodlama tam size göre.

Bu yazıda Java, PHP, C#, Python, C++, SQL ve daha pek çok dilde kodlama öğrenmek için en iyi sitelere bakacağız. Birçok ücretsiz kaynak ve uygun fiyatlı kurs varken programcı olmak için üniversiteye gitmenize gerek yok.

coding-1.jpg

1. Codeacademy​

Codeacademy'nin çok fazla tanıtıma ihtiyacı yoktur çünkü ücretsiz programlama kursları seçimiyle ünlüdür. Web geliştirme, Android uygulama geliştirme veya makine öğrenimi dillerini öğrenmek için ihtiyaç duyduğunuz tüm kaynakları bulacaksınız. Dersler ve sizin için uygun olup olmadığı hakkında bir fikir edinmek için giriş kurslarını deneyin. Ayrıca, kodlama konusunda tamamen yeniyseniz, HTML ve CSS'ye bir şans verin.

2-codeacademy.png

Pro planına kaydolduğunuzda Codeacademy mükemmelleşir. Ayda 15,99 ABD doları karşılığında daha iyi rehberlik, uygulama için gerçek dünya projelerine erişim ve sertifikalar alırsınız. Hedeflerinizi zaten biliyorsanız, ihtiyacınız olan tüm derslerle birlikte tek bir kullanışlı pakette gelen Veri Bilimcisi veya Ön Uç Mühendisi gibi önceden ayarlanmış bir kariyer yolu seçebilirsiniz.

ArtılarıEksileri
Ücretsiz kurslarSertifikalar akredite değil
Çok çeşitli programlama dilleri
Acemi dostu
Topluluk forumları ve Discord kanalı

2. FreeCodeCamp​

Adından da anlaşılacağı gibi, freeCodeCamp, ücretsiz programlama kursları olan bir öğrenme platformudur. Yeni başlıyorsanız ve hangi kodlama dillerine odaklanacağınızdan henüz emin değilseniz, freeCodeCamp iyi bir başlangıçtır.

3-freecodecamp.png

freeCodeCamp'teki ücretsiz kaynaklar, HTML ve giriş sınıfları gibi temel komut dosyası dillerini içerir, ancak Bootstrap, React, Redux, Tensorflow ve algoritma komut dosyası oluşturma gibi şeyleri öğrenerek de uzmanlaşabilirsiniz. Kariyer odaklı bir yola çıkmak için 300 saatlik çalışma materyali içeren uygun kurs paketlerinden ("Python ile Bilimsel Hesaplama" gibi) birini seçin.

ArtılarıEksileri
Ücretsiz kurslarKurs ilerleme göstergesi yok
Sizi GitHub ile başlatır
Sıfırdan projeler oluşturun
Kodlayıcı olmayanlar için giriş adımları

3. Coursera​

Suları hiç para harcamadan test etmek istiyorsanız, Coursera başlamak için harika bir yerdir. Çok çeşitli ücretsiz programlama kursları bulacaksınız ve bunların çoğu Stanford, Harvard ve Yale gibi ünlü üniversitelerden profesörler tarafından verilmektedir.


4-coursera.png

Bununla birlikte, Coursera Plus programına ayda 59 $ yatırım yaptığınızda Coursera parlar. Daha birçok özel kurs açacak ve rehberli projelere erişim kazanacaksınız. Bu şekilde uygulamalı programlama deneyimi elde edecek ve ayrıca CV'nizde paylaşabileceğiniz sertifikalar kazanacaksınız.


ArtılarıEksileri
Ücretsiz kurslar ve uygun fiyatlarBirçok kurs ön bilgi gerektirir
Üniversitelerle ortak oldu
Kursları indirin ve çevrimdışı öğrenin
Resmi olarak tanınan sertifikalar

4. Udemy​

Udemy, kodlamayı öğrenmek de dahil olmak üzere neredeyse her şeyi öğrenebileceğiniz çevrimiçi bir platformdur. Size temel bilgilerden özel konulara kadar her şeyi öğreten hem ücretsiz hem de ücretli binlerce programlama kursu bulabilirsiniz.

5-udemy.png

Udemy'nin en iyi yanı sistemidir. Çevrimiçi bir pazar yeri gibi geliyor. Bu, istediğiniz kurs türünü bulmanızı kolaylaştırır. Öğrenci sayısına, derecelendirmeye ve incelemelere göre en popüler kurslara göz atabilirsiniz. Örneğin, 200.000 kayıtlı öğrencisi, ortalama 4,8 yıldız puanı ve kursu açıklayan çok sayıda ayrıntılı incelemesi olan bir Python kursu seçtiğinizde hata yapmak zordur.

Bahsetmeye değer başka bir şey de para iade garantisidir. Udemy, kurs eğitmeni ne derse desin soru sorulmadan para iadesi sunar. Bu nedenle, bir kursu bitirirseniz ve paranızın karşılığını aldığınızı hissetmiyorsanız, geri ödeme istemek için 30 gününüz vardır.

ArtılarıEksileri
Ücretsiz kurslar ve uygun fiyatlarSertifikalar akredite değil
30 günlük geri ödeme politikasıKurs kalite kontrolü bazen eksik
ömür boyu erişim
Topluluk forumları

5. Pluralsight​

Pluralsight, Udemy ve Coursera gibi bir öğrenme platformudur ancak yalnızca teknik becerilere odaklanır. Size hayal edebileceğiniz tüm BT kurslarını sunar, ancak önceden belirlenmiş bir öğrenme yolu da seçebilirsiniz. Öğrenme yolu size baştan sona Python'da kodlama gibi belirli bir beceri öğretecektir.

6-pluralsight.png

Pluralsight ayrıca içeriğini düzenli olarak günceller, bu nedenle belirli bir programlama dili hakkındaki bilgilerinizi güncellemek için geri gelmeye değer. Ücretsiz deneme sırasında öğrenme yollarını deneyebilir ve ardından ihtiyaçlarınıza uygun bir abonelik planına geçebilirsiniz.

ArtılarıEksileri
Ücretsiz deneme süresiÜcretsiz kurs yok
Dersler çevrimdışı kullanılabilir
Quizler, bilginin kalıcılığını test eder
7/24 mükemmel müşteri desteği

6. Khan Academy​

Khan Academy, yeni başlıyorsanız idealdir. Herhangi bir dilde bilgisayar programlama temellerini öğrenmek hiç bu kadar kolay olmamıştı ve ücretsiz. Ve hepsinden iyisi, bir hesap için kaydolmanıza bile gerek yok. Hemen kodlamayı öğrenmeye başlıyorsunuz.

7-khan.png

Diğer öğrenme platformlarını denediyseniz ancak derslere bağlı kalmakta zorlandıysanız, Khan Academy'ye bir şans vermelisiniz. Bu platform, öğrenmeyi bir tür oyuna dönüştürdü. Tamamladığınız her ders veya ulaştığınız hedef ile puanlar ve çeşitli rozetlerle ödüller kazanırsınız. Bir yetişkine aptalca gelebilir, ancak oyunlaştırılmış öğrenme sizi motive edebilir.

ArtılarıEksileri
%100 ücretsizİçeriğin kalitesi değişir
İzlenen ilerleme ile oyunlaştırılmış öğrenme
Çocuk Dostu

7. edX​

Örgün eğitimin büyük bir hayranıysanız, edX kodlamayı öğrenmek için en iyi site olabilir. Dünyanın en saygın üniversitelerinden kolej düzeyinde programlama ve bilgisayar bilimi kursları sunmaktadır.

8-edx.png

Harvard ve MIT derslerinden en yeni teknolojiler ve kodlama dilleri hakkında bilgi edinin. Testler, testler ve sanal ortamlar aracılığıyla öğrendiğiniz her şeyi uygulayın. edX ücretsiz olduğu için abonelikler konusunda endişelenmeden kendi hızınızda çalışabilirsiniz, ancak ayrıca derecelendirilmiş ödevler ve sınavların yanı sıra bir sertifika içeren premium bir sürümü de seçebilirsiniz.

ArtılarıEksileri
Ücretsiz kurslarYalnızca premium kullanıcılar için sertifikalar ve not verilen ödevler
14 günlük geri ödeme politikasıders tutarsızlığı
Harvard gibi üniversitelerle ortak
İsteğe bağlı sertifikalar

8. Team Treehouse​

Team Treehouse, eğitmenleri ve eğitmenleri barındırmak yerine tüm kurs içeriğini üretir. Bu, öğrenme deneyiminizin diğer platformlardan çok daha tutarlı olacağı ve gerçek dünya projeleri üzerinde çalışacağınız anlamına gelir. Team Treehouse'u diğer sitelerden ayıran şey, projeler aracılığıyla çalışmaya gösterilen özel ilgidir.

9-treehouse.jpg

Team Treehouse, çevrimiçi bir eğitim kampı gibi hissettiren abonelik tabanlı bir öğrenme platformudur. Aylık 25$'lık bir abonelik planını seçerek, platformdaki tüm programlama kurslarına erişebilir ve profesyonel portföyünüzü oluşturmaya başlayabilirsiniz.

ArtılarıEksileri
7 günlük ücretsiz denemeSınırlı sayıda kurs
Tutarlı etkileşimli kurslarDeneme süresi, kredi/banka kartı bilgilerini gerektirir
Kariyer odaklı materyal
Proje odaklı öğrenme

9. Udacity​

Udacity, ilgi alanlarınıza göre geniş bir programlama kursu koleksiyonu sunar. Programlama ve geliştirme okulu ve siber güvenlik okulu gibi seçim yapabileceğiniz birden fazla “okul” vardır. Her okul, belirli bir konuda uzmanlaşmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm kavramları kapsayan bir dizi programla birlikte gelir.

10-udacity.png

Udacity kursları, diğer öğrencilerle etkileşime girebileceğiniz dersler, testler, projeler ve tartışma panolarından oluşur. Ek olarak, bir programlama dili derecesini seçerseniz, bir eğitmenden de destek alırsınız.

ArtılarıEksileri
Ücretsiz kurslarDiğer platformlara kıyasla pahalı
Özgeçmiş, LinkedIn ve GitHub incelemeleri ve tavsiyeleri
Google gibi sektör lideri iş ortaklarıyla tasarlanmış kurslar
Kursların sınavlar ve projeler bölümü

10. Odin Projesi​

Proje odaklı öğrenmeyi seviyorsanız, Odin Projesi sizin için en iyi seçenek olabilir. Bir CIA projesi gibi görünen uğursuz isme rağmen, Odin Projesi ücretsiz kodlama kursları ile yeni başlayanlar için uygun bir platformdur. Bunun arkasındaki fikir, sadece video izlemek ve not almak yerine gerçek projeler üzerinde çalışarak programlama dillerini uygulamalı olarak öğretmektir. Bu, kendi IDE'nizi kurmak da dahil olmak üzere sıfırdan çalışacağınız anlamına gelir.

11-odin.png

Odin Projesi size iki ana yol sunar: Ruby on Rails müfredatı ve tam yığın JavaScript müfredatı. Seçenekleriniz sınırlı görünse de aslında öyle değil. Örneğin, Ruby on Rails müfredatı size Ruby programlamanın yanında HTML, CSS, SQL ve JavaScript öğretecektir. Ücretsiz olarak çok fazla değer elde edersiniz.

ArtılarıEksileri
Tamamen bedavaÖğretmenlerden/öğretmenlerden yardım yok
Proje tabanlı öğrenmeÇok az el tutma
Sorunları kendi başınıza çözmeye teşvik edildi
Mevcut Discord kanalı

11. Codewars​

Codewars ile kod yazmayı öğrenmeyi bir oyuna dönüştürün. Bu, size zorluklar vererek size öğreten etkileşimli bir platformdur. Her zorluk, bir sonrakine geçmek için çözmeniz gereken bir kodlama alıştırması veya problemidir.

12-codewars.png

Python, C#, Ruby, Java ve SQL dahil olmak üzere pratik yapabileceğiniz en popüler kodlama dillerini bulacaksınız. En sevdiğiniz dili seçin ve sorunu çözün. Ne kadar ilerlerseniz, egzersizler o kadar zorlaşır. Bu, Codewars'ı Udemy, Coursera ve Pluralsight gibi bu listedeki ders ağırlıklı sitelerden birinin yanında mükemmel bir öğrenme arkadaşı yapar.

ArtılarıEksileri
Basit ve kullanıma hazırTemiz kod yerine problem çözmeyi teşvik eder
Geliştirmeniz için size meydan okuyor
Çözümünüzü başkalarıyla karşılaştırın
Bazıları beta sürümü de dahil olmak üzere birçok dili destekler

12. Code.org​

13-code.org_.png

Code.org, her yaştan öğrenciye çeşitli kodlama dersleri sunan, kar amacı gütmeyen bir öğrenme platformudur. Kursların çoğu daha genç bir hedef kitle için tasarlanmış olsa da, sadelikleri nedeniyle hala yeni başlayanlar için harikadır. Ek olarak, kodlamaya yatırım yapmak için fazla zamanınız yoksa 1 saatlik kısa eğitimleri tercih edebilirsiniz.

ArtılarıEksileri
Tamamen bedavaBazı egzersizler bir tahmin oyunu gibi geliyor
Çocuk Dostu
Çocukları eğlenceli bir ortamda öğrenmeye teşvik eder

13. W3Schools​

W3Schools, oradaki en popüler ücretsiz kodlama kaynaklarından biridir. En sık kullanılan programlama dilleri için öğreticiler bulacaksınız ve bir hesaba bile ihtiyacınız yok. Ayrıca kısa ama net açıklamalar ve ardından kod örnekleri ile gelen en iyi metin tabanlı öğreticileri bulacaksınız ve kendinizi alıştırmalar ve testler ile test edebilirsiniz.

14-w3.png

Bununla birlikte, isteğe bağlı olarak çeşitli kurslara ve kurs paketlerine erişim için bunları satın alarak ödeme yapabilirsiniz. Örneğin, premium SQL veya Bootstrap kursu 95 ABD Doları ve ön uç geliştirme paketi 190 ABD Doları tutarındadır. Ayrıca, gerçekten adanmışsanız, tüm kurslara ve sertifikalara 695 $ karşılığında tam erişim elde edebilirsiniz.

ArtılarıEksileri
İsteğe bağlı ücretli paketlerle tamamen ücretsizBazı bilgiler güncel değil
Hızlı başvuru kaynağı
Birçok dili destekler
Kodlama öğrenmek ve pratik yapmak için favori siteniz hangisi? Yoksa YouTube kanallarından programlama öğrenmeyi mi tercih ediyorsunuz ? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!
 
Üst