Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Starlink Nedir, Nerede Bulunur ve Maliyeti Ne Kadardır?

Katılım
11 Haz 2022
Mesajlar
14
Tepkime puanı
4
Puanları
0
Milyarder SpaceX ve Tesla CEO'su Elon Musk, abonelere hareket halindeyken bile yüksek hızlı geniş bant internet sunmak amacıyla yüzlerce uyduyu uzaya fırlatan Starlink adında başka bir girişime sahip. İşte bilmeniz gerekenler.

Starlink Nedir?​

Starlink, bir havacılık ve uzay üreticisi ve uzay taşımacılığı şirketi olan SpaceX'in altı yıllık bir bölümüdür. Yörüngeye 1.000'den fazla uydu fırlatmak için üç yıl harcadı ve son zamanlarda ABD Federal İletişim Komisyonu'ndan 885,5 milyon dolarlık hibe fonu aldı. Şimdi ön siparişler/kayıtlar sunuyor ve Şubat 2021'de Elon Musk , Starlink'in şu anda 10.000'den fazla müşteriye hizmet verdiğini açıkladı.

Fikir şu ki, Starlink'in uyduları sizi internete bağlayabilir. Starlink , “erişimin güvenilmez veya tamamen kullanılamadığı yerlere yüksek hızlı geniş bant internet” sağlamayı vaat ediyor. Şu anda yalnızca evler için çalışıyor ve mobil değil, ancak bu geliyor. HughesNet veya Viasat gibi başka uydu internet servis sağlayıcıları da var, ancak Starlink, Elon Musk ve SpaceX ile bağlantısı nedeniyle daha iyi biliniyor.

Starlink'in birkaç bileşeni vardır: İnternet erişimini Dünya'ya ışınlayan uydu internet takımyıldızı (Starlink olarak da adlandırılır), Starlink'in uydu internet hizmetine bağlanmak için gereken yer tabanlı donanım ve SpaceX'in sizin için talep ettiği abonelik ücreti internetini kullanmaktır.

143663-gadgets-news-feature-what-is-starlink-how-does-it-work-and-how-much-does-it-cost-image4-hxpxz05fmj-1.jpg


Uzayda kaç tane Starlink uydusu var?​

Starlink'in ilk prototip uyduları 2018'de yörüngeye fırlatıldı. O zamandan bu yana 20'den fazla başarılı fırlatma gerçekleştirildi ve Şubat 2021 itibarıyla fırlatılan toplam uydu sayısı yaklaşık 1.300'e ulaştı. SpaceX, bazı uyduları Falcon 9 yörünge roketini kullanarak yörüngeye fırlattı. .


Sonunda Starlink, tüm gezegeni kullanılabilir, yüksek hızlı bir Wi-Fi sinyali gönderebilecek uydularla çevrelemeyi umuyor. Starlink, bu hedefe ulaşmak için muhtemelen yörüngede en az 10.000 uyduya ihtiyaç duyacaktır. SpaceX, takımyıldızında 30.000 kadar uydu istediğini öne sürerken Musk, hizmetin dünya çapında kullanılabilirliğe 2022'de ulaşacağını iddia etti - eğer birkaç uydu fırlatmasını daha başarılı bir şekilde tamamlayabilirse.

143663-gadgets-news-feature-what-is-starlink-how-does-it-work-and-how-much-does-it-cost-image6-h3yxnop81f-1.jpg


Starlink Donanımı Neleri İçerir?​

Starlink'e abone olduğunuzda, uydu çanağı ve yönlendirici içeren bir kit alacaksınız.

Bağlantıyı kurmak için yapmanız gereken tek şey evinizdeki çanak anteni kurmak. Sinyali alır ve bant genişliğini yönlendiricinize iletir. Müşterilerin alıcılarını evlerine yerleştirmek için en iyi yeri seçmelerine yardımcı olmak için artırılmış gerçeklik özelliğine sahip Android ve iOS için bir Starlink uygulaması var .

143663-gadgets-news-feature-what-is-starlink-how-does-it-work-and-how-much-does-it-cost-image8-w2xhzqzigb-1.jpgStarlink'in İnternet Hizmeti Ne Kadar Hızlı?​

Starlink'in hızı bulunduğunuz yere göre değişir ancak Ookla'nın testleri, rakip uydu internet servislerinden sürekli olarak çok daha hızlı olduğunu gösteriyor. İngiltere'de Starlink, sabit geniş bant sağlayıcılarının medyan indirme hızını ikiye katlıyor, oldukça etkileyici şeyler.

Şubat 2022'den bu yana Starlink, 20-40 ms arasında gecikme ile 150 – 500 Mbps arasında indirme hızları vaat eden bir Premium katman sunuyor. Ayrıca yükleme hızını 40 Mbps'ye yükseltir. Yine de oldukça yüksek bir fiyat noktasında geliyor.

143663-gadgets-news-feature-what-is-starlink-how-does-it-work-and-how-much-does-it-cost-image3-pyazgxa6iv-1.jpg


Starlink'i Kötü Havalarda Kullanabilir Misin?​

Starlink'i test etme şansımız olmadı ama hava durumu bir sorun gibi görünüyor. Starlink'e göre , alıcı, üzerine düşen karı eritebilir, ancak şirket, Starlink'i kar birikmesinden ve görüş alanını engelleyen diğer engellerden kaçınan bir yere kurmanızı önerir. Ayrıca şunları da not eder: "Yoğun yağmur veya rüzgar, uydu internet bağlantınızı da etkileyerek potansiyel olarak daha düşük hızlara veya nadiren kesintiye neden olabilir".

Hareket Halindeyken Starlink'i Kullanabilir Misin?​

Musk, Nisan 2021'de Twitter'da hizmetin "tamamen mobil" olmaya hazır olduğunu açıkladı. Şu anda Starlink müşterilerinin mevcut donanımlarını adresten adrese taşıyamadığını unutmayın. Beta üyesi olarak, ödeme sırasında konum bilgilerinizi göndermeli ve ardından ekipmanla birlikte kalmalısınız. Musk, Starlink'in terminallerinin Tesla'nın araçları için çok büyük olduğunu kabul ediyor, ancak uçaklarda, karavanlarda, kamyonlarda ve gemilerde çalışabileceklerini söyledi.

Terminalimiz çok büyük olduğu için Tesla arabalarını Starlink'e bağlamamak. Bu, uçaklar, gemiler, büyük kamyonlar ve karavanlar içindir.
— Elon Musk (@elonmusk) 8 Mart 2021
SpaceX CEO'su daha sonra Starlink'in "bu yılın sonunda tamamen mobil olması gerektiğini, böylece onu herhangi bir yere taşıyabilir veya bir karavanda veya hareket halindeki bir kamyonda kullanabilirsiniz" dedi. Bununla birlikte, şirketin hala [tam] kapsama alanı ve bazı önemli yazılım güncellemelerini elde etmek için birkaç uydu lansmanına daha ihtiyacı olduğunu söyledi.

Evet, bu yıl içinde tamamen mobil olacak, böylece istediğiniz yere taşıyabilir veya bir karavanda veya hareket halindeki bir kamyonda kullanabilirsiniz. Kapsamlı bir kapsama ve bazı önemli yazılım güncellemelerine ulaşmak için birkaç uyduya daha ihtiyacımız var.
— Elon Musk (@elonmusk) 15 Nisan 2021
Başka bir deyişle, Starlink yıl sonuna kadar betadan çıkacak gibi görünüyor. Pocket-lint, daha fazlasını öğrenir öğrenmez sizi haberdar edecek.

Starlink Nerede Kullanılabilir?​

SpaceX'e göre, Starlink'in hizmeti “dünyanın tipik olarak bağlantının zor olduğu bölgeleri için ideal”. Şu anda yalnızca ABD, Kanada, Birleşik Krallık ve diğer bölgelerde mevcuttur ve kapsama alanı 45 ile 53 derece Kuzey enlemleri arasındaki alanlara odaklanmıştır.

Starlink takımyıldızına daha fazla uydu eklendikçe kapsama alanı artacaktır.

12 Mayıs 2022'deki güncelleme: Şirket, SpaceX'in şu anda dünya çapında 32 ülkede kullanılabileceğini duyurdu. Uzay şirketi "hemen" göndereceğini söylüyor.

Starlink şu anda dünya çapında 32 ülkede mevcuttur. "Müsait" olarak işaretlenmiş alanlardan sipariş veren kişilerin Starlink'leri hemen gönderilir pic.twitter.com/CecM1pkf5D
— SpaceX (@SpaceX) 13 Mayıs 2022
Starlink, hizmetin Avrupa ve Kuzey Amerika'nın çoğu ile Güney Amerika, Avustralya ve Yeni Zelanda'nın bazı bölgelerinde "mevcut" olduğunu gösteren kullanılabilirlik haritasını paylaştı. Afrika dahil dünyanın geri kalanı, 2023'te beklenen kullanılabilirlik ile “yakında geliyor” olarak gösteriliyor. Referans olarak, bu yılın başlarında SpaceX , yalnızca 25 ülkede mevcut olduğunu söyledi .

143663-gadgets-news-feature-what-is-starlink-how-does-it-work-and-how-much-does-it-cost-image5-fakd0ipmle-1.jpg


Starlink'i Kimler Deneyebilir?​

Starlink, Starlink'i denemek isteyen müşterilerden sipariş almaya başladı. Adresinizi Starlink'in sitesine yazın ve uygun olup olmadığınızı görmek için "şimdi sipariş verin" düğmesine basın.

Starlink'in Maliyeti Nedir?​

İnternet hizmetinin kendisi aylık 99 ABD Doları tutarındadır (artı vergiler ve ücretler). Ayrıca monte edilebilir uydu çanağı ve yönlendirici için 500 $ maliyeti.
 
Üst