Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Ubuntu 22.04'te Masaüstü Simgelerinin Boyutu Nasıl Özelleştirilir?

gnome-logo-feature-250x250-3.png

Masaüstü simgelerinizin belirli bir boyutunu ayarlamak ve/veya aralarındaki boşluğu değiştirmek mi istiyorsunuz? Ubuntu 22.04'te işi nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.
Ubuntu 22.04 varsayılan olarak GNOME masaüstü 42'dir ve masaüstündeki kısayol simgelerini işlemek için "Desktop Icons NG" (kısaca DING) adlı bir uzantı kullanır.
'Görünüm' ayarlarında seçim için 4 simge boyutu (“Küçük”, “Küçük”, “Normal” ve “Büyük”) sağlar.

change-iconsize-600x405.webp


Görünüm ayarları sayfası aracılığıyla simge boyutunu değiştirin.

Varsayılan simge boyutları bir şekilde ihtiyacınızı karşılamıyorsa, kaynak dosyayı düzenleyebilir ve 4 boyutu manuel olarak özelleştirebilirsiniz.

1. Yapılandırma Dosyasını Düzenleyin​

Öncelikle, terminali açmak için klavyede Ctrl+Alt+T tuşlarına basın. Açıldığında, '/usr/share/gnome-shell/extensions/ [email protected] /' dizininde bulunan dosyayı düzenlemek için komutu çalıştırın:
sudo gedit /usr/share/gnome-shell/extensions/ [email protected] /enums.js
sudosistem çapında bir uzantı olduğu için gereklidir ve komutu çalıştırırken kimlik doğrulaması yapmak için kullanıcı parolası yazmanız gerekir.
Dosya açıldığında, ilk satırın (yorumlar hariç) simge boyutlarını piksel cinsinden tanımladığını göreceksiniz:
var ICON_SIZE = { 'küçük': 36, 'küçük': 48, 'standart': 64, 'büyük': 96 };
36, 48, 64 ve 96 rakamlarını değiştirmeniz, karşılık gelen 'minik', 'küçük', 'normal' ve 'büyük' simge boyutlarının yerini alacaktır.

edit-deskiconsizes-600x424.webp


Ve "ICON_WIDTH" ve "ICON_HEIGHT" satırlarındaki sayıları değiştirmek, her bir simgenin alacağı kare alanın ne kadar büyük olduğunu ayarlayacaktır. Bir simgeyi sürükleyip bıraktığınızda turuncu alandır; simge aralığını değiştirmek istiyorsanız bu kullanışlı olabilir.

desktop-icon-size.png


NOT: Değişiklik tüm sistem kullanıcıları için geçerli olacaktır. Yalnızca tek kullanıcı için, uzantı klasörünü yerel '.local/share/gnome-extensions' dizinine kopyalayabilirsiniz. Ancak, "Görünüm" seçeneği yerel kopya için çalışmayacaktır.

2. Değişikliği Uygula​

Yapılandırma dosyasını düzenledikten ve kaydettikten sonra, "Gnome Uzantıları" uygulamasını arayın ve açın.

open-extensions-app.jpg


Uzantılarınızı Yönetmek için Uygulama
sudo apt install gnome-shell-extension-prefsElinizde yoksa aracı komutla yükleyin .
Uygulama açıldığında, “Masaüstü Simgeleri NG” uzantısını kapatın ve tekrar açın, önceki adımda yaptığınız değişiklikleri uygulayacaktır.

refresh-ding-600x405.webp
 
Son düzenleme:
Üst