Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Ubuntu 22.04'te Önyükleme Menüsünü Yapılandırmak İçin Grub Customizer'ı Yükleyin

Önyükleme menüsü ekranını yapılandırmak isteyen Linux kullanıcıları için Grub Customizer, yeni başlayanlar için her zaman iyi bir seçimdir.

Grub olarak adlandırılan varsayılan önyükleyici hakkında, önyükleme için varsayılan işletim sistemini ayarlama, temaları yükleme, hazırda bekletme için çekirdek parametreleri ekleme, özel ekran çözünürlüğü vb. dahil olmak üzere birkaç öğretici yazdım. Bunların tümü Grub aracılığıyla yapılabilir. Customizer, yapılandırma dosyasını düzenlemenin yanı sıra.

default-os-600x376.webp


Grub Özelleştirici – Varsayılan girişi, menü görünürlüğünü ve Çekirdek parametrelerini ayarlayın

Grub Customizer'ı Ubuntu'ya yükleyin:​

Ubuntu 19.10'dan bu yana, araç evren deposuna dönüştürülmüş ancak kullanıma hazır olarak kurulmamıştır.

Yüklemek için klavyede Ctrl+Alt+T tuşlarına basarak terminali açın ve komutu çalıştırın:


sudo apt güncelleme && sudo apt grub-özelleştiriciyi kurun
Sorulduğunda kullanıcı şifresini (yıldız işareti geri bildirimi yok) yazın ve Enter'a basın.

apt-grubcustomizer-600x253.webp


Kurulduktan sonra, sol üstteki 'Etkinlikler'e tıklayın, ardından aracı arayın ve açın.

open-grubcustomizer.png


Önyükleme menüsünü yapılandırmak için kök (yönetici) izni gerekir, bu nedenle uygulama başlangıcında parola doğrulaması isteyecektir.

İlk sekmede, menü girişlerini görüntülemek, eklemek, kaldırmak ve/veya yeniden düzenlemek için metni düzenleyebilirsiniz.

menu-entries-600x376.webp


Çift önyüklemeli veya çoklu önyüklemeli makine için, Genel ayarlar sayfasından hangi girişin varsayılan olarak seçilmesi mümkündür. Menü görünürlüğü ve çekirdek parametreleri seçenekleri de vardır (ilk ekran görüntüsüne bakın).

'/etc/default/grub' dosyalarını düzenlemek gibi, sağ alttaki 'gelişmiş ayarlar' düğmesi daha fazla kural ekleme/düzenleme/kaldırma yeteneği ekler.


grub-advanced-476x600.webp


Ve 'Görünüm ayarları' sayfası, metin yazı tipini, arka planı, temaları vb. yapılandırmak için seçenekler sunar. Yine de, temaları doğrudan kaynak tarball aracılığıyla yüklemeyi tercih ederim.

grub-appearance-600x397.webp


Yapılandırmadan sonra değişiklikleri uygulamak için 'kaydet' düğmesini tıklamayı unutmayın. Bu kadar.
 
Son düzenleme:
Üst