Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Ubuntu Terminalinde Toplam Sabit Disk Boyutu Nasıl Kontrol Edilir?

Ubuntu terminalinde sabit disk nasıl kontrol edilir? Ubuntu'da toplam sabit disk boyutunu kontrol etme komutu - gb'deki disk alanını kontrol etmek için df komutu.

"df" komutu "disk dosya sistemi" içindir ve Linux Sistemlerinde disk alanı kullanımı hakkında bilgi sahibi olmak için harika bir araçtır. df komutu, dosya sistemindeki kullanılabilir disk alanı miktarını görüntüler.

Dosya adı verilmezse, şu anda takılı olan tüm dosya sistemlerinde kullanılabilir alan gösterilir. POSIXLY_CORRECT ortam değişkeni ayarlanmadıkça, disk alanı varsayılan olarak 1K bloklarda gösterilir, bu durumda 512 bayt bloklar kullanılır.

Bir bağımsız değişken, bağlı bir dosya sistemini içeren bir disk aygıtı düğümünün mutlak dosya adıysa, df, aygıt düğümünü (her zaman kök dosya sistemi olan) içeren dosya sisteminde değil, o dosya sisteminde kullanılabilir alanı gösterir.

df-cli-1.jpg

Örnek 1:​

En basit df komutu, herhangi bir komut parametresi olmadan kendi başına olmasıdır. Yürütüldüğünde df komutu, dosya sistemi disk alanı kullanımıyla ilgili bilgileri görüntüler. Aygıt adını, toplam blokları, toplam disk alanını, kullanılan disk alanını, boş disk alanını ve bağlama noktalarını gösterir.
df

Örnek-2:​

df komutunu -a veya –all ile kullanmak, tüm temel dosya sistemi disk kullanım bilgileriyle birlikte sahte dosya sistemleri bilgilerini gösterir:
df -a

Örnek-3:​

Disk alanı varsayılan olarak 1K bloklarda gösterildiğinden, kullanıcılar dosya sistemi disk alanı kullanım verilerini “insan tarafından okunabilir” biçimde göstermek için “-h” komut parametresini kullanabilir.
df -h


Örnek-4:​

/home dosya sistemi hakkındaki bilgileri görüntülemek için -hT komut parametrelerini kullanın:
df -hT /home


Örnek-5:​

Tüm dosya sistemi bilgilerini 1024 baytlık bloklarda görüntülemek için -k komut argümanını kullanın:
df -k

Örnek-6:​

Benzer şekilde, tüm dosya sistemi bilgilerini MB (Mega Bayt) olarak görüntülemek için -m komut argümanını ve bilgileri GB (Gigabayt) olarak görmek için -h komutunu kullanabilirsiniz:
df -m
df -h

Örnek-7:​

Belirli bir dosya sistemi türünün disk alanı kullanım bilgisini görmek istiyorsanız, bunu argüman olarak kullanın:
df -t ext3

Benzer şekilde, istenen bilgiyi görmek için kullanılabilecek daha birçok komut argümanı vardır.
 
Son düzenleme:
Üst