Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Wayback Makinesi Nedir ve Neden Önemlidir?

Katılım
31 May 2022
Mesajlar
100
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Wayback Machine , bir web sitesinin eski sürümlerini görüntülemenize , değişen içeriği görmenize, kendi sitenizdeki sorunları gidermenize ve hatta artık web'de "var olmayan" içeriği görüntülemenize olanak tanır. Wayback Machine, İnternet geçmişini korumak için önemlidir.

Wayback Makinesi Nedir?​

Wayback Makinesi web sitesi.


12 Mayıs 1996'da Internet Archive tarafından kurulan Wayback Machine , farklı zaman aralıklarında web sitelerini tarayan ve anlık görüntülerini alan ve ardından bu siteleri arşivleyerek İnternet'in geçmişini koruyan ücretsiz bir çevrimiçi hizmettir . Wayback Machine adını The Rocky ve Bullwinkle's Show'un “Peabody's Improbable History” kitabından Wayback Machine'den almıştır.

Wayback Machine 1996 yılında kurulmuş olmasına rağmen tamamen özelleştirildi ve içeriğe yalnızca belirli kişiler erişebildi. 2001 yılına kadar Wayback Machine halka açık değildi. Yazma sırasında, Wayback Machine 663 milyardan fazla web sayfasını arşivledi.

Wayback Makinesi Yasal mı?​

Wayback Machine'in yasallığı söz konusu olduğunda çok fazla gri alan var. Örnek olarak, Avrupa, Wayback Machine'i telif hakkı yasalarının ihlali olarak görebilir ve arşivlenen içeriğin yaratıcıları, içeriklerinin arşivlenmesini isteyip istemediğine karar verebilir. Bir içerik oluşturucu, içeriğinin Wayback Machine'den kaldırılmasını istiyorsa, İnternet Arşivi bunu zorunlu kılmalıdır.

Ayrıca , Church of Scientology, Healthcare Advocates, Inc. ve diğerleri gibi kuruluşlardan ve bireylerden Wayback Machine'e karşı birkaç yasal dava açıldı .

Bazı ülkeler Wayback Machine'i tamamen yasakladı, ancak bu herhangi bir gerçek yasal sorundan daha fazla sansüre dayanıyor. Wayback Machine şu anda Çin'de engellendi ve 2015-2016'da Rusya'da kısa bir süreliğine engellendi.


Wayback Makinesinin Önemi​

Wayback Machine'in önemi açıktır. İnternet geçmişini korumak yeterince önemlidir, ancak içerikte güncellemeler yapılmadan önce nasıl olduğunu görmek için geri dönüp orijinal bir içerik kaynağını da görüntüleyebilirsiniz. Bu, özellikle sürekli değişen bilgi çağında faydalı olabilir.

Kasım 2006'da Nasıl Yapılır Geek.


Web sitenizdeki sorunları gidermek için Wayback Machine'i bile kullanabilirsiniz . Forbes , sitenizin karşılaşabileceği SEO sorunlarını gidermek için kullanmak için sağlam bir argüman bile sağlar . Hatta tüm web sitelerini kurtarabilirsiniz . Wikipedia, birçok ve kendini işine adamış gönüllüler sayesinde, Wayback Machine sayesinde 9 milyon bozuk referansı değiştirmeyi başardı .

Ek olarak, bir web sitesi şu anda kapalıysa, web sitesini görüntülemek için Wayback Machine'i kullanabilirsiniz . Site sahipleri sorunu çözene kadar sitede yeni içerik olmayacak olsa da eski içerikleri görüntüleyebilirsiniz.

Wayback Machine'in bir başka harika kullanımı, artık çevrimiçi olmayan web sitelerini görme yeteneğidir. Yine de burada bazı eksiklikler var. Wayback Machine, bir web sitesinin belirli bir tarihte belirli bir zamanda nasıl göründüğünün anlık görüntüsünü alır. Wayback Machine'in anlık görüntüyü ne zaman aldığına bağlı olarak, içeriğin bir kısmı eksik olabilir.


Ayrıca bir oturum açma duvarının arkasına saklanan içerik sorunu da var. Kişisel olarak verdiğim bir örnek PlayOnline . com . Final Fantasy IX harika bir oyun. Bununla birlikte, BradyGames strateji kılavuzu, ünlü olarak var olan en kötü strateji kılavuzu olarak bilinir . Bunun nedeni, büyük ölçüde eksik bir rehber olmasıdır. Hemen hemen her bölümde, web sitelerine daha fazla kullanıcı çekmek amacıyla, "Bu patronu nasıl yeneceğiniz hakkında daha fazla bilgi için PlayOnline'ı ziyaret edin . com adresine gidin ve şu kodu girin: BS103.”

FFIX'te PlayOnline ipucu.


Bu, elbette, kılavuzu satın alan birçok oyuncu için bir sorundu, çünkü İnternet 2000 yılında bugünkü kadar kolay erişilebilir değildi. İşleri daha da kötüleştirmek için mi? Web sitesinin bölümü bugün bile yok . Strateji rehberini yıllar önce satın aldıysanız, şansınız kalmadı. Bu yüzden Wayback Machine aracılığıyla erişmeye çalıştım.

Ne yazık ki PlayOnline'a giriş yapmak için bir hesabınızın olması gerekiyordu. Her nasılsa hala gerçek bir hesap oluşturabildim, ancak beni sonsuz bir oturum açma döngüsüne gönderdi. Aslında hiç giriş yapamadım ve içeriğe erişemedim.

Birkaç eksiklikten bağımsız olarak, Wayback Machine'in faydaları muazzamdır ve her zaman İnternet geçmişini korumak için en faydalı kaynaklardan biri olduğunu kanıtlayacaktır.
 
Üst