Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Wi-Fi “Gardiyan” Nedir ve Kendinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

Katılım
4 Haz 2022
Mesajlar
99
Tepkime puanı
5
Puanları
0
Arabada tablet kullanan adam.


Savaş, ne işe yarar? Korumaktan bahsettiğimizde, bazen kötü niyetle, güvenli olmayan Wi-Fi bulmaktan uzaktır. Wardriving'i tespit etmek zordur, ancak hazırlık yaparak ev ağınızı hedef alınmaktan koruyabilirsiniz.

Gardiyanlık Nasıl Çalışır?​

Wardriving'deki "sürüş" kısmı oldukça gerçek. Bilgisayar korsanları, güvenli olmayan Wi-Fi ağlarını haritalayan özel ekipmanlarla bir arabada (veya bazen bisiklet gibi diğer araçlarda) dolaşırlar.
Bir savaş sürücüsünün cephaneliğinde birçok farklı yazılım aracı vardır. Bunlara paket dinleyicileri, ağ trafiği analiz paketleri ve Wi-Fi güvenliğini kırmak için tasarlanmış özel yazılımlar dahildir .
Savaş sürücüleri ayrıca, uzun mesafelerde Wi-Fi ağlarını algılayabilen, araçlarına monte edilmiş özel yüksek güçlü antenler kullanırlar. Wardrivers, ihtiyaçlarına göre farklı anten türleri kullanır. Ayrıca dizüstü bilgisayarlar gibi taşınabilir bilgisayarları veya Raspberry Pi gibi cihazları da kullanırlar . Ayrıca keşfettikleri savunmasız ağların konumlarını haritalamak için bir GPS ünitesine ihtiyaçları var.

Wardriving Saldırısında Ne Olur?​

Kablosuz ağlar hakkında bilgi toplamak ve dolaşmak ne yasa dışıdır ne de tek başına bir tehdittir. Koruma saldırıları, bu bilgi bu ağlara sızmak için silah haline getirildiğinde gerçekleşir. Uzaktaki bir saldırgan Wi-Fi ağınıza giriş yapabiliyorsa , bu ağa bağlı cihazlara erişimi olacağı anlamına gelir. Buna bilgisayarlar, depolama aygıtları, kameralar ve ağ bağlantısı olan diğer her şey dahildir.
Tahmin edebileceğiniz gibi, özel ağınıza bu tür bir erişime sahip yabancılar felaket olabilir ve potansiyel olarak ciddi veri kaybına ve finansal hasara neden olabilir. İyi haber şu ki, savaş sürücülerinin içeri girmesini mümkün olduğunca zor hale getirmek için Wi-Fi ağınızın güvenliğini denetleyebilirsiniz.

Kendinizi Muhafaza Etmekten Nasıl Korursunuz?​

Yönlendiricinizin bekleyen bir aygıt yazılımı güncellemesi olmadığından emin olun ve hem yönlendiricinizin yönetici parolasının hem de Wi-Fi parolasının özel, güçlü parolalar olduğundan emin olun . Her yönlendiricinin menüleri biraz farklı görünüyor, bu nedenle ilgili adımlar için kılavuza bakın.

En önemlisi, Wi-Fi ağınızda WPA3 gibi mevcut olan en yüksek Wi-Fi güvenliğini seçin . Yönlendiriciniz en son protokolleri desteklemiyorsa, değiştirme zamanı gelmiştir. Wi-Fi bağlantılı eski cihazlarınızın bazılarının bu daha yüksek şifreleme düzeyini desteklemeyebileceğini unutmayın. Bu tür cihazlara uyum sağlamak için güvenliğinizi düşürmek mi yoksa değiştirmek mi istediğinize karar vermeniz gerekecek. Tabii ki, öncelikle bu cihazların onları uyumlu hale getirebilecek güncellemeleri olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

İnsanların Wi-Fi etkinliğinizi gözetlemesinden endişe ediyorsanız son bir şey: Herkese açık bir Wi-Fi ağı kullanırken, yakındaki diğer kişilerin ağ trafiğinizi izlemesini önlemek için bir VPN kullanmayı düşünün.

2022'nin En İyi Wi-Fi Yönlendiricileri​


31gMb3Mff8L._SL160_-1.jpg

Genel Olarak En İyi Wi-Fi Yönlendirici

Asus AX6000 (RT-AX88U)​


41AOCTIFCWL._SL160_-1.jpg

En İyi Bütçe Yönlendiricisi

TP-Link Okçu AX3000 (AX50)​


415vAIn9uEL._SL160_-1.jpg

En Ucuz Yönlendirici

TP-Link Okçu A8​


41LDYXbW3TL._SL160_-1.jpg

En İyi Oyun Yönlendiricisi

Asus GT-AX11000 Üç Bantlı Yönlendirici​


31TGsr7i3zL._SL160_-1.jpg

En İyi Mesh Wi-Fi Yönlendirici

ASUS ZenWiFi AX6600 (XT8) (2 Paket)​


219zsZauREL._SL160_-1.jpg

En İyi Bütçe Mesh Yönlendirici

Google Nest Wifi (2 Paket)​


31NPTU1OYCL._SL160_-1.jpg

En İyi Modem Yönlendirici Birleşimi

NETGEAR Nighthawk CAX80​


31c1KAPwhfL._SL160_-1.jpg

En İyi VPN Yönlendiricisi

Linksys WRT3200ACM​


319tmlrxpL._SL160_-1.jpg

Seyahat Yönlendiricisini Yendi

TP Link AC750​


asus-rog-gt-product-image.jpg

En İyi Wi-Fi 6E Yönlendirici

Asus ROG Rapture GT-AXE11000​

 
Son düzenleme:
Üst