Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Wi-Fi Sinyalinizi Geliştirmek için 8 İpucu

Katılım
4 Haz 2022
Mesajlar
99
Tepkime puanı
5
Puanları
0
Ev ofis masasında çift bantlı bir yönlendirici.


Wi-Fi, evde internet deneyiminin belkemiğidir ve yönlendiriciniz ile telefonunuz , akıllı TV'niz veya diğer cihazlarınız arasında güçlü bir sinyal almıyorsanız, iyi vakit geçirmiyorsunuz demektir. Wi-Fi deneyiminizi nasıl iyileştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Yönlendiricinizi Yükseltmeyi Düşünün​

Elbette, sahip olduğunuz donanımdan mümkün olan en fazlasını elde etmek için bu listedeki tüm ipuçlarını gözden geçirin. Ancak, her şeyden önce yönlendiricinizi yükseltme fikrini atarak öncülük ediyoruz, çünkü hem tüketici hem de kurumsal ortamlarda kablosuz teknolojiyle ilgili onlarca yıllık deneyimimiz, sürekli olarak gümüş bir kurşun olduğunu kanıtladı.
Yönlendiriciniz nispeten yeniyse (hatta kutudan yeni çıkmışsa!) ve beklediğiniz sinyal gücünü ve Wi-Fi deneyimini alamıyorsanız, tüm bu ipuçları çok işinize yarayacaktır. Ancak yönlendiriciniz dişte uzunsa, küçük ayarlamalar ve değişikliklerden yalnızca çok fazla gelişme elde edeceksiniz. Hiçbir ipucu ve püf noktası sihirli bir şekilde on yaşındaki bir yönlendiriciyi on yıllık bir yönlendirici değil, sihirli bir şekilde yapamaz.
İnsanların yalnızca bir avuç Wi-Fi cihazına sahip olduğu zamanlarda mükemmel bir şekilde servis verilebilir bir yönlendirici olan şey, TV'den termostata kadar her şeyin internete bağlı olduğu modern bir evde onu kesmiyor. Eski Wi-Fi yönlendiricinizin tüm bu yeni cihazların yükü ve artan bant genişliği taleplerinin yükü altında çalıştığını hissediyorsanız, iyi bir şans var demektir.
Düşük hızlar, gecikmeler ve bağlantıların koptuğu berbat bir Wi-Fi deneyimi yaşamaktansa, eski donanımı değiştirmenizi öneririz. Wi-Fi teknolojisi katlanarak gelişti ve birinci sınıf Wi-Fi yönlendiriciler bir yana, erken dönem Wi-Fi yönlendiricileri modern bütçeli yönlendiricilerle bile karşılaştırmak mümkün değil.
Eero veya Nest gibi bir ağ yönlendirici sistemi satın alan birçok insan için Wi-Fi, tüm yönlendirici sorunlarını (zayıf sinyal, zayıf kapsama alanı, yönlendiriciye aşırı yük bindiren cihazlar vb.) tek bir hamlede siler.

Yönlendiricinizi Taşıyın​

Wi-Fi kapsama alanınızı ve sinyal gücünüzü iyileştirmenin en basit yollarından biri, çoğu kişinin yönlendiricileri yetersiz konumlarda olduğundan yönlendiricinizi taşımaktır.

Yönlendiriciyi taşımak neden bu kadar etkili? Yönlendiricinizi bir ampul gibi düşünün. Wi-Fi radyo sinyali, tıpkı bir lambadan yayılan görünür ışık gibi ondan yayılır (Wi-Fi sinyallerinin radyo topografisi bundan biraz daha karmaşıktır, ancak siz anlıyorsunuz).
Oturma odanızın ortasındaki kanepede kitap okumaya çalışıyor olsaydınız, lambayı odanın en uzak köşesine koymazdınız çünkü ışık istediğiniz yerde olmazdı.
Aynı şekilde, aynı koltukta telefonunuzla oynarken güçlü bir Wi-Fi sinyali istiyorsanız, Wi-Fi yönlendiricinizi bodrumun en uzak köşesine, karşı tarafa koymanız mantıklı değil. evin.
İdeal olarak, Wi-Fi yönlendiriciniz, yalnızca kablo veya fiber hattın evinize girdiği yere göre değil, evinizdeki etkinliklerin ve cihazların merkezi olan bir yere yerleştirilmelidir.

Cihazları Ethernet Üzerinden Değiştirin​


Wi-Fi yönlendiriciye bağlı birden fazla cihazla masada çalışan bir kişi.


Bu belki de en çok gözden kaçan ipuçlarından biridir çünkü insanlar Wi-Fi'larında sorun giderirken kablosuz bağlantılardan başka bir şey düşünmüyorlar.
Ancak Wi-Fi cihaz tıkanıklığıyla başa çıkmanın daha basit yollarından biri, Wi-Fi ağından çıkarabileceğiniz ve bunun yerine Ethernet'e geçebileceğiniz cihazları aramaktır.
Herkesin Ethernet için kablolu bir evi olmadığını anlıyoruz ve çoğu durumda Wi-Fi, Xbox veya ikinci kattaki bir yatak odasındaki akıllı TV gibi bazı cihazları çevrimiçi hale getirmenin tek yoludur.
Bununla birlikte, aynı zamanda, oturma odasında veya ev ofisinde modem ve Wi-Fi yönlendiricinin bulunduğu birçok evde bulunduk ve hemen orada çok sayıda Ethernet kablolu cihaz (masaüstü bilgisayar, oyun konsolu gibi) var. veya TV) Ethernet yerine Wi-Fi kullananlar.
Ethernet üzerinden ağa kolayca bağlanabilen bilgisayar veya TV gibi sabit bir cihazınız varsa, bunu yapmanın bir dezavantajı yoktur. Diğer Wi-Fi cihazları için yer açacaksınız ve daha iyi bir ping süresi ile daha hızlı bir bağlantının keyfini çıkaracaksınız.

Gereksiz Cihazları Kaldırın​

Cihazları uygun olduğunda Ethernet'e geçirmek, cihazları Wi-Fi ağınızdan çıkarmak için iyi bir başlangıçtır. Artık ev ağınızda olması gerekmeyen cihazları kapatarak bunu takip etmelisiniz.
Örneğin, Roku veya Chromecast'e takılı olduğu için akıllı TV'nizin akıllı işlevlerini asla kullanmadığınızı fark ederseniz, neden ağda olsun? Aynı şey tersine de gider. TV uzaktan kumandanızı TV'nin akıllı arayüzüyle kullanmanın rahatlığını beğendiğiniz için Chromecast'inizi artık kullanmıyorsanız, ağdan çıkarmak için Chromecast'in fişini çekin.
Aynı şey, Wi-Fi ağınıza eklediğiniz ancak aslında Wi-Fi ağınızda olması gerekmeyen her şey için de geçerlidir. Örneğin, Wi-Fi üzerinden internet bağlantısı olan bir sous vide pişiricim var. Cihazı yıllar önce aldığımda kurdum ama aslında internet özelliklerini kullanmıyorum. Bu, ağdan çıkmak için en iyi aday.

Belleniminizi Güncelleyin​

Yönlendirici ürün yazılımı güncellemeleri iki büyük nedenden dolayı önemlidir. Birincisi ve güçlü bir Wi-Fi sinyali almaktan çok daha önemlisi, yönlendiricinizi güncel tutmak, belirli modeliniz için mevcut olan en güvenli bellenimi çalıştırmanızı sağlar. Bu, eski yönlendiricinizi elden çıkarmanızı ve artık güvenlik güncellemeleri almıyorsa yükseltmenizi önerecek kadar önemlidir.
Ürün yazılımınızı güncellemek yalnızca güvenlikle ilgili değildir. Bir bellenim güncellemesi ayrıca hataları ezebilir ve performansı iyileştirebilir. Eski yönlendiricinizin yeni telefonunuzla iyi oynamasını sağlayan bir hata düzeltmesi, tamamen yeni bir yönlendiriciniz varmış gibi hissettirebilir.

Wi-Fi Kanallarınızı Değiştirin​

WiFiSignal1.jpg

Wi-Fi yönlendiriciler, radyo spektrumunun bir bölümünde iletişim kurar. Örneğin çift bantlı bir yönlendirici satın aldığınızda, 2,4 GHz bandında ve 5 GHz bandında iletişim kurabilen bir yönlendirici satın almış olursunuz. Bu bantlar ayrıca kanallara ayrılır.
Bu kanallar, telsizlerdeki bireysel kanallardan farklı değildir. Şantiyedeki herkes Kanal 9'da iletişim kuruyorsa ve caddenin karşısındaki şantiyedeki herkes de Kanal 9'da iletişim kuruyorsa, bu herkes için iletişimi engelledi.
Birden fazla Wi-Fi yönlendiricisi, yönlendiriciniz ve komşunuzun yönlendiricisi gibi yakın mesafedeki aynı kanalları doğrudan ince bir apartman duvarından kullanmaya çalıştığında, aynı şey olur ve her iki Wi-Fi'deki istemciler için Wi-Fi deneyimini düşürür. -Fi yönlendiriciler .
Tarihsel olarak, kanal tahsisinizle uğraşmak şimdi olduğundan daha büyük bir meseleydi. Tüm yönlendiriciler 2,4 GHz olduğunda, aralık ve kanal "genişliği" ve sonuçta ortaya çıkan çakışma, genellikle yönlendiricinizin yalnızca kararlı bir bağlantı elde etmek için hangi kanalı kullandığını ayarlamanızı gerektiriyordu (1, 6 ve 11 numaralı kanallar örtüşmeyen tek kanaldır). 5 GHz bandındaki kanallar örtüşmez - bu nedenle, onları manuel olarak ayarlamanız gereken bir durum bulabilirsiniz, ancak bu o kadar yaygın değildir.
Ayrıca, tıkanıklık algılanırsa çoğu yönlendirici kanalı sizin için otomatik olarak ayarlayacaktır. Çoğu zaman bu, sorunlardan kaçınmak için yeterlidir.
Nadir durumlarda, özellikle apartman kompleksi gibi küçük bir alanda yüksek yoğunluklu Wi-Fi yönlendiriciler olduğunda, otomatik değiştirme özelliği, optimize etmek için kanal değiştirmede çok agresif olabileceğinden, çözdüğünden daha fazla soruna neden olabilir. bağlantı. Bu gibi durumlarda, özelliği kapatmaya ve kanalı manuel olarak ayarlamaya değer.
Sonunda, sorununuzun kaynağının bant/kanal tıkanıklığı olduğundan şüpheleniyorsanız, araştırmaya değer. Ardından, yönlendiricinizin kullanması için en iyi kanalı bularak bunu ekarte edebilirsiniz .

Ölü Noktalar için Genişletici Düşünün​

Genel olarak, Wi-Fi genişleticiler, Wi-Fi sorunlarına büyük ölçüde yardımcı olur. Çoğunlukla, sadece daha iyi bir bağımsız yönlendirici veya ağ sistemi kullanmak için zayıf bir alternatiftirler.
Yönlendiricinizi evde daha iyi bir yere taşımaktan kaçınmak ve evinizin ortasına TP-Link AC750 gibi bütçe düzeyinde bir Wi-Fi genişletici koyarak kapsama sorunlarını gidermeye çalışmak istiyorsanız, muhtemelen kötü bir deneyim yaşamak. Tüm Wi-Fi bağlantınızı bir evin yarısında tatmin edici bir şekilde tekrarlamak için yeterince güçlü değil.
Öte yandan, ölü noktası olan belirli bir alana daha güçlü bir sinyal almak istiyorsanız, bu kullanışlı bir çözümdür. Örneğin, evinizdeki Wi-Fi kapsama alanınız oldukça iyi ancak verandada oturduğunuzda Wi-Fi bağlantınız sürekli olarak kesiliyor diyelim. Verandanın bitişiğindeki odaya bir tekrarlayıcı yerleştirmek (özellikle dışarıda oturduğunuz yeri görebiliyorsa), muhtemelen tüm yönlendiriciyi yükseltmenize yetecek kadar kapsama alanı sağlayacaktır.
Bununla birlikte, bütçe Wi-Fi genişleticilerini geçtikten sonra fiyat önemli ölçüde artar. Netgear Nighthawk EAX80 (Mayıs 2022 itibariyle 230 $) gibi premium genişleticilere girdiğinizde , tüm kurulumunuzu elden geçirebilirsiniz. Aynı fiyata bir Wi-Fi 6 üç düğümlü Eero sistemi alabilirsiniz.

Yüksek Kazançlı Antenlere Yükseltme​


Wi-Fi yönlendiriciye anten bağlayan kişi.


Tüm yönlendiricilerin çıkarılabilir antenleri yoktur, ancak tipik olarak RP-SMA olarak bilinen standart bir ek kullananlar ( merak ediyorsanız, Ters Polarite SubMiniature sürüm A anlamına gelir).
Bir anten kullanarak radyo sinyal gücündeki bir artış dBi (desibel izotropik) cinsinden ölçülür. Bunu radyo mühendisliği üzerine mini bir derse dönüştürmeden, Wi-Fi yönlendiricinize dBi bölümünde biraz destek vermenin faydalı olduğunu söylemek yeterli.
Yönlendiricinizdeki antenler düşük kazançlı antenlerse (3-5 dBi) ve çıkarılabilirlerse, bunları yüksek kazançlı antenlerle (8-10 dBi) değiştirmeye değer. Bir set için 15-25 dolar civarında oldukça ucuz bir düzeltme.
Karşılaştığınız Wi-Fi sorunlarından biri bir masaüstü bilgisayara zayıf bağlantı ise, aynı RP-SMA konektörü anakart bağlantılarında ve PCI-E Wi-Fi genişletme kartlarında da kullanılır. Bu nedenle , anteni PC'nin yakınında en uygun bir konuma taşımanıza olanak tanıyan kablolu yeni bir çıkarılabilir anten almayı düşünebilirsiniz .
Umarım yönlendiricinizi hareket ettirmek veya akıllı TV'niz ve Xbox'ınız gibi birkaç şeyi Ethernet üzerinden takmak gibi ucuz ve kolay ipuçlarından bazıları Wi-Fi sorunlarınızı çözer.
Ama yapmazlarsa, ilk tavsiyemizi, yönlendiricinizi yükseltmeyi yeterince vurgulayamayız. Uzun zamandır bu işin içindeyiz ve yönlendiricimizin donanım yazılımını hacklemek, antenleri değiştirmek veya kurulumumuzdaki eksiklikleri başka bir şekilde sarmak, sadece daha iyi donanım satın almak için bir mum tuttu.

2022'nin En İyi Wi-Fi Yönlendiricileri​


31gMb3Mff8L._SL160_-2.jpg

Genel Olarak En İyi Wi-Fi Yönlendirici

Asus AX6000 (RT-AX88U)​


41AOCTIFCWL._SL160_-2.jpg

En İyi Bütçe Yönlendiricisi

TP-Link Okçu AX3000 (AX50)​


415vAIn9uEL._SL160_-2.jpg

En Ucuz Yönlendirici

TP-Link Okçu A8​


41LDYXbW3TL._SL160_-2.jpg

En İyi Oyun Yönlendiricisi

Asus GT-AX11000 Üç Bantlı Yönlendirici​


31TGsr7i3zL._SL160_-2.jpg

En İyi Mesh Wi-Fi Yönlendirici

ASUS ZenWiFi AX6600 (XT8) (2 Paket)​

 
Son düzenleme:
Üst