Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Windows 10 ve 11'de Görev Yöneticisine Yönetici Olarak Nasıl Girilir?

Windows 11 ve 10 masaüstü arka planları.


Yönetici ayrıcalıkları gerektiren belirli görevleri gerçekleştirmek için , bir grafik seçeneği, bir komut satırı seçeneği kullanarak ve ayrıca bir masaüstü kısayolu oluşturarak Görev Yöneticisi'ne yönetici olarak girebilirsiniz . Bunu hem Windows 10'da hem de 11'de nasıl yapacağınızı göstereceğiz.
Yönetici haklarına sahip Görev Yöneticisi istediğiniz tek örnekler için aşağıdaki birinci ve ikinci yöntemleri kullanın. Yardımcı programı her zaman yönetici ayrıcalıklarıyla çalıştırmak için bu kılavuzdaki üçüncü yöntemi kullanın.

Not: Görev Yöneticisini yönetici olarak çalıştırma adımları hem Windows 10 hem de Windows 11 için hemen hemen aynıdır. Bu kılavuzdaki adımları göstermek için bir Windows 10 bilgisayar kullanacağız.

Yöntem 1: Başlat Menüsü​

Görev Yöneticisini hızlı bir şekilde yönetici olarak başlatmak için bilgisayarınızın Başlat menüsündeki bir seçeneği kullanın.
Önce “Başlat” menüsünü açın ve “Görev Yöneticisi”ni arayın. Arama sonuçlarında yardımcı programı gördüğünüzde, sağ tıklayın ve “Yönetici Olarak Çalıştır”ı seçin.

Görev Yöneticisi'ne sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştırı seçin.


Bir "Kullanıcı Hesabı Denetimi" istemi göreceksiniz. Burada yönetici hesabınızın şifresini girin ve Enter'a basın.

Görev Yöneticisi örneğiniz artık tam yönetici haklarıyla açık ve özel ayrıcalıklar gerektiren görevlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yöntem 2: Komut İstemi​

Görev Yöneticisi'ne yönetici olarak girmek üzere bir komut kullanmak için önce "Başlat" menünüzü açın ve "Komut İstemi"ni arayın.
“Komut İstemi” yardımcı programına sağ tıklayın ve menüden “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğini seçin.

Komut İstemi'ne sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştırı seçin.


Açılan “Kullanıcı Hesabı Kontrolü” isteminde yönetici şifrenizi girin ve Enter tuşuna basın. Ardından, Komut İstemi penceresinde aşağıdaki komutu yazın ve Enter'a basın:
görev mesajı
taskmgr yazın ve Enter'a basın.

Görev Yöneticisi, tam yönetici haklarıyla açılacaktır.

Yöntem 3: Bir Masaüstü Kısayolu​

Görev Yöneticisi'ni sık sık yönetici olarak çalıştırıyorsanız , masaüstünüze, bu yardımcı programı her zaman yönetici haklarıyla açan bir kısayol ekleyin .
Bunu yapmak için önce “Başlat” menüsünü başlatın ve “Görev Yöneticisi”ni arayın. Yardımcı programa sağ tıklayın ve “Dosya Konumunu Aç” seçeneğini seçin.

Görev Yöneticisi'ne sağ tıklayın ve Dosya Konumunu Açı seçin.


Dosya Gezgini penceresinde, “Görev Yöneticisi” kısayoluna sağ tıklayın ve “Dosya Konumunu Aç”ı seçin.
Görev Yöneticisine sağ tıklayın ve Dosya Konumunu Açı seçin.


Bir “Taskmgr.exe” dosyası göreceksiniz. Bu dosyayı sağ tıklayın ve Gönder > Masaüstü (Kısayol Oluştur) öğesini seçin.

6-create-task-manager-desktop-shortcut.png

Artık masaüstünüzde bir Görev Yöneticisi kısayolunuz var. Bu kısayolun yardımcı programı her zaman yönetici haklarıyla açmasını sağlamak için, sağ tıklayın ve "Özellikler"i seçin.

Görev Yöneticisi kısayoluna sağ tıklayın ve Özellikleri seçin.


"Özellikler" penceresinde, "Kısayol" sekmesinde "Gelişmiş"i seçin.

Gelişmiş düğmesini tıklayın.


“Yönetici Olarak Çalıştır” seçeneğini açın, ardından “Tamam” ı tıklayın.


Yönetici olarak çalıştırı etkinleştirin ve Tamamı tıklayın.


“Özellikler” penceresine geri dönün, “Uygula”yı ve ardından “Tamam”ı tıklayın.

Uygulayı ve ardından Tamamı seçin.


Ve hazırsın. Şu andan itibaren, masaüstü Görev Yöneticisi kısayolunuzu her açtığınızda, yardımcı program yönetici haklarıyla başlayacaktır.
 
Son düzenleme:
Üst