Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Windows 11/10'da Ekran Görüntüleri ve Ekran Alıntıları Nereye Kaydedilir?

Katılım
4 Haz 2022
Mesajlar
99
Tepkime puanı
5
Puanları
0
Oyun puanınızı paylaşmak, bir kıyafet fikrini kaydetmek, bir sunum yapmak, bir şey göstermek veya başka bir şey yapmak istiyorsanız, ekran görüntüleri her yerde kullanılır. Ekran görüntülerini almak ve paylaşmak çok basit ve kullanışlıdır. Tüm ekranımızı tek bir tıklamayla yakalayabilmemiz ve dünya çapındaki herkesle paylaşabilmemiz ne kadar harika. Ancak, bir ekran görüntüsü aldığınız ve şimdi bilgisayarınızda nerede saklandığını bulamadığınız hiç başınıza geldi mi? Ekran Görüntülerinin ve Alıntıların PC'mizde nereye kaydedildiğini biliyor musunuz ? Aslında, ekran görüntüsünü almak için kullandığınız yönteme bağlıdır. Daha fazlasını öğrenelim.

Windows 11/10'da Ekran Görüntüleri ve Ekran Alıntıları nereye kaydedilir?Windows 11/10'da Ekran Görüntüleri ve Ekran Alıntıları Nereye Kaydedilir?​

PC'nizde ekran görüntüsü almanın birçok farklı yöntemi olduğunu biliyoruz . Her yöntemle ekran görüntüleri ve anlık görüntüler PC'nizde farklı konumlara kaydedilir.
  1. Yazdır Düğmesini Kullanma
  2. Win+PrntSc Düğmesini Kullanma
  3. Snipping Tool veya Snip & Sketch

  4. Ekran Görüntüsü Aracı Kullanma

1] Yazdır Düğmesini Kullanma​

Klavyenizdeki Print Screen düğmesini (PrntSc) kullanmak, PC'nizde ekran görüntüsü almanın en yaygın ve en eski yöntemidir. Bu düğme, tüm ekranı tek bir düğme ile yakalar. Yani klavyenizdeki PrntSc düğmesine bastığınızda ekranda hiçbir şey görmeyeceksiniz ancak ekran görüntüsü panoya kaydedilecektir.

Daha sonra herhangi bir fotoğraf düzenleme uygulamasına yapıştırabilirsiniz, ben MS Paint kullanıyorum ve bu aslında yine en yaygın kullanılan ekran görüntüsü kaydetme yöntemidir. PrntSc düğmesine bastığınızda ve ekran panonuza alındığında, MS Paint'i açın ve Ctrl+V tuşlarına basın. Ekran görüntüsü Paint'e yapıştırılacaktır. Şimdi nereye kaydetmek istediğiniz size kalmış. Dosya > Farklı kaydet'e tıklayın > biçimi seçin > kaydetmek istediğiniz konumu seçin ve Kaydet'e tıklayın.

2] Win+PrntSc Düğmesi​

Win+PrntSc düğmesini birlikte kullandığınızda hızlı bir tıklama görürsünüz ve Windows tam ekranınızın ekran görüntüsünü alır ve bilgisayarınıza kaydeder. Bu ekran görüntüleri Bu Bilgisayar > Resimler > Ekran Görüntüleri'ne kaydedilir.

Ekran görüntünüzün biçimini seçemezsiniz, bu seçenek varsayılan olarak ekran görüntünüzü PNG biçiminde kaydeder. Ekran görüntüleri , Ekran Görüntüsü 2, Ekran Görüntüsü 3 vb. alt klasörler klasörlerindeki Resimler klasörüne kaydedilir . Sayılar, o ekran görüntüsünü silseniz bile Win+PrntSc seçeneğini kullanarak çekmiş olabileceğiniz ilk ekran görüntüsünden itibaren devam eder. Örneğin, şu anki ekran görüntüsüm Ekran Görüntüsü 33 olarak kaydedildi; bu, bu seçeneği kullanarak daha önce bu bilgisayarda 32 ekran görüntüsü aldığım anlamına gelir. Ancak dilerseniz Ekran görüntüsü sayacını sıfırlayabilirsiniz .

Ancak, bu klasörün tamamını başka bir yere taşıyarak Ekran Görüntülerinin bu varsayılan konumunu değiştirebilirsiniz.

Resimler'e gidin, Ekran görüntüleri klasörüne sağ tıklayın ve Özellikler'e tıklayın. Konum sekmesine gidin ve Taşı'ya tıklayın, ardından bu klasörü taşımak istediğiniz klasörü seçip Tamam'a tıklayabilirsiniz.

3] Snipping Tool veya Snip & Sketch​

Ekran görüntüsünü almak için Snipping veya Snip & Sketch'i kullandığınızda, MS Paint'te olduğu gibi tercih ettiğiniz konuma kaydedebilirsiniz. Snipping Tool'un artı noktası, tam pencereyi, tüm ekranı ve belirli bir alanı dikdörtgen şeklinde ve serbest formda yakalamanıza izin vermesidir. Yakalamayı tamamladığınızda, yukarıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi sağ üst köşedeki Kaydet düğmesine tıklayın. Şimdi ekran görüntüsü görüntü formatını ve kaydedileceği yeri seçebilirsiniz. Böylece Snips'inizin nereye kaydedildiğini bilirsiniz.

4] Ekran Görüntüsü Aracı Kullanmak​

PC'nizde ekran görüntüsü almak için üçüncü taraf bir araç kullanıyorsanız, bu aracın ekran görüntülerini PC'nize kaydettiği varsayılan ayar seçeneğini kontrol etmeniz gerekir. Normalde bu tür her araç, ekran görüntüsünü tam olarak MS Paint ve Snipping aracı gibi tercih ettiğiniz konuma kaydetme seçeneği sunar.

Ekran görüntülerinizin ve anlık görüntülerinizin kaydedildiği tek yer burası olsa da, ekran görüntülerinizi hala bulamıyorsanız, OneDrive uygulamanızı kontrol edin çünkü bazen Ayarlarınızdaki bazı değişiklikler nedeniyle OneDrive ekran görüntülerinizi zorla depolar.

Ekran Görüntülerim Neden Ekran Görüntüsü Klasörüne Gitmiyor?​

Ekran görüntüleriniz, yalnızca Win+PrntSc tuşlarını kullanıyorsanız Ekran Görüntüsü klasörüne kaydedilecektir. PrntSc düğmesine basıyorsanız, ekran görüntüsü panonuza kopyalanacaktır. Daha sonra MS Paint'e yapıştırmanız ve ardından tercih ettiğiniz konuma kaydetmeniz gerekir.

Bir PC'de Ekran Görüntüsü Nasıl Kaydedilir?​

Ekran görüntülerinizi almak için Snipping Tool veya PrntSc düğmesini kullanıyorsanız, bunları istediğiniz bir konuma kaydedebilirsiniz. Ancak Win+PrntSc seçeneğini kullanıyorsanız, tüm ekran görüntüleriniz otomatik olarak Screenshots viz klasörüne kaydedilecektir. Bu PC > Resimler > Ekran Görüntüleri.
 
Son düzenleme:
Katılım
4 Tem 2022
Mesajlar
13
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Bilgilerinizin ayrıntılı olması çok güzel.
 
Üst