Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Windows 11/10'da Temayı Değiştirmenin 5 Yolu

Katılım
4 Haz 2022
Mesajlar
99
Tepkime puanı
5
Puanları
0
Windows 11 veya Windows 10'da bir Tema, uygulamalar ve pencere çerçeveleri için vurgu rengini belirtebilir ve bir veya birkaç masaüstü arka planı, bir dizi ses, fare imleci ve masaüstü simgeleri içerebilir. Bu gönderide , Ayarlar uygulaması aracılığıyla temayı değiştirmeye ek olarak , Windows 11/10'da Temayı değiştirmenin diğer 5 yolunu göstereceğiz. Windows Temalarını Komut İstemi, PowerShell, Denetim Masası, Explorer vb. aracılığıyla değiştirebilirsiniz.

Windows'ta Temayı değiştirmenin 5 yolu


Windows 11/10'da Temayı değiştirmenin 5 yolu​

Tema dosyası, genellikle bir alt dizinde bulunan duvar kağıtları gibi parametreleri, değerleri ve kaynakları içeren klasik bir metin dosyasıdır. Microsoft, tema paylaşımını basitleştirmek ve Microsoft Mağazası aracılığıyla yeniden dağıtmak için tüm tema kaynaklarını içeren Themepack ve Deskthemepack arşivi (ZIP veya CAB) paket dosyalarını kullanır. Windows 11/10'da farklı konumlarda depolanan üç tür tema vardır;

 • Temalarım — manuel olarak oluşturulur veya kaydedilir ya da bir tema paketi dosyasından veya Microsoft Mağazasından indirilir ve yüklenir. Bu temalar %localappdata%MicrosoftWindowsThemesklasöre kaydedilir.
 • Windows Varsayılan Temaları — Windows işletim sisteminize önceden yüklenmiş temalar. C:WindowsResourcesThemesBu temalar klasörde saklanır .
 • Yüksek Karşıtlık Temaları — görme sorunları olan kişiler için özel olarak yapılmıştır ve Erişim Kolaylığı özelliğinin bir parçasıdır . Bu temalar C:WindowsResourcesEase of Access Themesklasörde bulunabilir.
Windows 11/10'da temayı değiştirmenin birkaç yolu vardır. Bu yöntemleri şu şekilde tartışacağız:

1] Temayı Masaüstünden Değiştir​

Windows 11/10'da temayı değiştirmenin en kolay yolu masaüstüdür. Temayı Masaüstü aracılığıyla değiştirmek için aşağıdakileri yapın:
 • Masaüstünde boş bir alana sağ tıklayın.
 • Bağlam menüsünden Kişiselleştir'i seçin.
 • Kişiselleştirme penceresinde, Uygulanacak bir tema seçin bölümünün altında istediğiniz temayı tıklamanız yeterlidir.

2] Dosya Gezgini ile Temayı Değiştirin​

Temayı Windows 11/10'da Dosya Gezgini aracılığıyla değiştirmek için aşağıdakileri yapın:
 • Dosya Gezgini'ni açmak için Windows tuşu + E'ye basın .
 • Aşağıdaki klasöre veya uygulamak istediğiniz temayı içeren başka bir klasöre gidin.
C:WindowsKaynaklarTemalar
 • Konumda, istediğiniz temanın tema dosyasına çift tıklayın.
 • Tema dosyasına çift tıkladığınızda otomatik olarak açılan Ayarlar uygulamasını kapatın.
 • Dosya Gezgini'ni kapatın.

3] Komut İstemi ile Temayı Değiştirin​

Windows 11/10'da Temayı Komut İstemi ile değiştirmek için aşağıdakileri yapın:
 • Çalıştır iletişim kutusunu çağırmak için Windows tuşu + R tuşlarına basın .
 • Çalıştır iletişim kutusuna cmd yazın ve Komut İstemi'ni açmak için Enter'a basın .
 • Komut istemi penceresinde, aşağıdaki yolu VEYA istediğiniz tema dosyasının tam yolunu yazın veya kopyalayıp yapıştırın ve Enter'a basın:
başlat "" "C:WindowsResourcesThemesaero.theme"
Tema uygulanacak ve Ayarlar uygulamasındaki Kişiselleştirme sayfası otomatik olarak açılacaktır. Ayarlar uygulamasını kapatabilirsiniz. Temanın ekstra pencerelerle etkileşime girmeden uygulanmasını istiyorsanız, değiştirilen komutu aşağıdaki gibi çalıştırın:

start "" "C:WindowsResourcesThemesaero.theme" & zaman aşımı /t 3 & taskkill /im "systemsettings.exe" /f
Komut yürütüldüğünde temayı uygulayacak, timeout komutuyla 3 saniye bekleyecek ve Taskkill uygulamasıyla Ayarlar uygulamasını zorla kapatacaktır.

4] PowerShell ile Temayı Değiştir​

Windows 11/10'da Temayı PowerShell aracılığıyla değiştirmek için aşağıdakileri yapın:
 • Yetkili Kullanıcı Menüsünü açmak için Windows tuşu + X'e basın .
 • PowerShell'i ( Windows Terminali ) başlatmak için klavyede I öğesine dokunun .
 • PowerShell konsolunda, aşağıdaki yolu VEYA istediğiniz tema dosyasının tam yolunu yazın veya kopyalayıp yapıştırın ve Enter'a basın:
start-process -filepath "C:WindowsResourcesThemesaero.theme"
Tema uygulanacak ve Ayarlar uygulamasındaki Kişiselleştirme sayfası otomatik olarak açılacaktır. Ayarlar uygulamasını kapatabilirsiniz. Temanın ekstra pencerelerle etkileşime girmeden uygulanmasını istiyorsanız, değiştirilen komutu aşağıdaki gibi çalıştırın:

start-process -filepath "C:WindowsResourcesThemesaero.theme"; zaman aşımı /t 3; Taskkill /im "systemsettings.exe" /f

5] Temayı Kontrol Panelinden Değiştirin​

Temayı Windows 11/10'da Denetim Masası aracılığıyla değiştirmek için aşağıdakileri yapın:

 • Çalıştır iletişim kutusunu çağırmak için Windows tuşu + R tuşlarına basın .
 • Çalıştır iletişim kutusunda, aşağıdaki kabuk komutunu kopyalayıp yapıştırın ve Enter'a basın:
kabuk:::{ED834ED6-4B5A-4bfe-8F11-A626DCB6A921}
 • Kişiselleştirme penceresinde , Temalarım , Windows Varsayılan Temaları veya Yüksek Karşıtlık Temaları bölümleri altında istediğiniz temayı tıklayın .
 • İşiniz bittiğinde Kontrol Panelinden çıkın.
Windows 11/10'da Temayı değiştirmenin 5 yolu bu kadar! Bu görevi gerçekleştirmek için başka bir yöntem biliyorsanız, aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

İpucu : PC kullanıcıları, bilgisayar deneyiminizi kişiselleştirebilir ve Ultimate Windows Tweaker 5'imizi kullanarak sisteminizi daha hızlı ve özel hale getirebilir.

Windows 10 temaları Windows 11'de çalışır mı?​

Temaların çoğu, Windows 10'daki eski temalardır ve Windows 11'e uyarlanmıştır, ancak bu yine de dikkate alınması gereken çok büyük bir seçimdir. Masaüstünüzde herhangi bir yere sağ tıklayıp Kişiselleştir > Temaları seç'e tıklayarak yüklü temalardan herhangi birini bilgisayarınıza uygulayabilirsiniz veya Microsoft Store'da daha fazla tema bulmak için Temalara Gözat'a tıklayabilirsiniz.

Windows 10 temaları güvenli mi?​

Microsoft'tan gelen temalar genellikle iyidir; ancak diğer kaynaklara karşı dikkatli olun. Bazı 'temalar', kötü amaçlı yazılım içeren ekran koruyucular içerir. Windows 11/10 PC'nizin etkin ve güncellenmiş bir virüsten koruma yazılımı çalıştırdığından emin olun.
 
Son düzenleme:
Üst