Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Windows 11/10'da Windows Uyku Zamanlayıcısı Kapatma Nasıl Oluşturulur?

Katılım
31 May 2022
Mesajlar
100
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Dizüstü bilgisayarınızda çalışıyorsanız ve bir süreliğine uzaklaşmanız gerekiyorsa, onu ideal bir şekilde uyku moduna almalısınız. Bu sayede işlerinizi kaldığınız yerden devam ettirebilirsiniz, ayrıca elektrikten ve dizüstü bilgisayarınızın pilinden tasarruf sağlar. Ancak, bilgisayarınızı uzun süre bırakmanız gerekiyorsa, onu uyku moduna geçirmeniz önerilmez, bu durumda bir uyku zamanlayıcı kapatması programlayabilirsiniz.

Windows Uyku Zamanlayıcısı Kapatma oluşturBugünün gönderisinde, belirli bir süre sonra bilgisayarınızı otomatik olarak kapatmak için bir Windows uyku zamanlayıcısını nasıl ayarlayabileceğinizi öğreneceğiz. ama önce Windows 11 PC'de uyku modunun ne olduğundan bahsedelim.

Windows 11 PC'de Uyku modu nedir?​

Bilgisayarınızı Uyku moduna almak, oynatılan bir DVD'yi duraklatmaya benzer. PC'nizi uyku moduna aldığınızda, bilgisayarınızda gerçekleşen tüm işlemler durur ve sistem belleğiniz anlamına gelen RAM'inize taşınır. Bilgisayarınız hala açıktır ancak bu durumda daha az güç kullanır. İmlecinize dokunduğunuzda veya hareket ettirdiğinizde işinize devam edilecektir. Bu nedenle, bilgisayarınızı uyku modunda tutmak için daha uzun bir süre için uzaklaşıyorsanız, bir uyku zamanlayıcı kapatması planlamak daha iyidir. Farklı Sistem Uyku Durumları hakkında buradan bilgi edinebilirsiniz.

Windows Uyku Zamanlayıcısı Kapatma nasıl kurulur?​

Windows 11/10 PC'nizde Komut İstemi'ni kullanarak veya aşağıdaki gibi bir Masaüstü kısayolu oluşturarak bir Windows Uyku zamanlayıcı kapatması oluşturabilirsiniz.

1] Komut İstemini Kullanma​

 • İletişim kutusunu çalıştırmak için Win+R tuşlarına basın ve Komut İstemi'ni çalıştırmak için CMD yazın.
 • Komutu yazın Shutdown -s -t 3000ve Enter'a basın.
 • Burada -s kapatma komutunu veriyor ve -t beklemesini istediğiniz saniye sayısı.
 • Tabii ki, zamanlamaları kendi gereksinimlerinize göre değiştirebilirsiniz.

2] Bir Masaüstü Kısayolu Oluşturun​

Bu yöntem, bu uyku zamanlayıcısını düzenli olarak kapatmak isteyen biri içindir. Bunu, Komut İstemi'ni açmadan bile bir masaüstü kısayolu oluşturarak yapabilirsiniz.

 • Bu, Windows 11 PC'niz için bir uyku zamanlayıcısı oluşturmanın yine çok basit ve hızlı bir yoludur.
 • Masaüstünüze gidin ve herhangi bir yeri sağ tıklayın.
 • Yeni–>Kısayol'u seçin.
 • Bu yeni bir pencere açacak, “ Shutdown -s -t 3600″ komutunu yazın ve İleri'ye tıklayın.
 • Kısayola bir ad verin ve Bitir'e tıklayın.
 • Aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi Masaüstünüzde bir kısayol alacaksınız.
Bu uyku kapatma komutunu istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.


 • Masaüstüne gidin ve sağ tıklayın.
 • Yeni -> Kısayol'u seçin
 • Aşağıdaki komutu yazın-
 • Kapatma -a
 • Bu kısayolun adını yazın ve Bitir'e tıklayın.
İlgili ipucu: Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız , her Güç planının Artılarını ve Eksilerini iyice anladığınızdan emin olun ve ardından Uyku ayarlarını değiştirin.

Windows 11'in uyku zamanlayıcısı var mı?​

Bunu Windows 11'de manuel olarak yapmanız gerekir. Ayarlar > Güç ve Pil bölümüne gidin ve uyku ayarlarınızı özelleştirin. Alternatif olarak, ALT+F4 kısayolunu kullanabilir ve menüden Uyku seçeneğini belirleyebilirsiniz.

Windows 11'deki Uyku düğmesi nerede​

Başlat'a tıklayın, sağ alt köşedeki güç düğmesine gidin, Uyku'yu seçin ve işiniz bitti. Ayrıca Alt+F4 tuşlarına basabilir ve menüden Uyku seçeneğini belirleyebilirsiniz.
 
Üst