Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Windows 11 İçin KB5012643, Bazı .Net Uygulamalarını Kilitleyebilir

Microsoft, 25 Nisan 2022'de Windows 11 için KB5012643 önizleme güncellemesini yayımladı. Önizleme güncellemeleri, Windows Update aracılığıyla otomatik olarak yüklenmez; Microsoft, güncellemeleri test etmek ve kullanıcı raporları veya Telemetri verileri aracılığıyla ortaya çıkan olası sorunları düzeltmek için önizlemeleri kullanır.

Windows 11 KB5012643 uygulama kilitlenme sorunu


Windows 11 için Nisan 2022 önizleme güncellemesinin, cihazlara yüklendikten sonra belirli .NET Framework uygulamalarında sorunlara neden olduğu görülüyor.

Bilinen sorunlar altındaki bir giriş, BT yöneticilerine aşağıdaki bilgileri sağlar:

Bu güncelleştirmeyi yükledikten sonra bazı .NET Framework 3.5 uygulamalarında sorun olabilir veya açılamayabilir. Etkilenen uygulamalar, Windows Communication Foundation (WCF) ve Windows Workflow (WWF) bileşenleri gibi .NET Framework 3.5'teki belirli isteğe bağlı bileşenleri kullanıyor.
Sorun, isteğe bağlı .NET Framework 3.5 bileşenlerini kullanan belirli uygulamalarla sınırlı görünüyor. Microsoft, bu tür uygulamalara ilişkin örnekler sağlamaz, ancak kullanıcılar, Windows 11 cihazlarında etkilenen uygulamaları başlatırken çökmeler veya diğer sorunlar fark edebilir.


Microsoft, sorunla başa çıkmak için iki azaltıcı önlem önerir:

 1. Aygıttan Windows güncelleştirmesi KB5012643'ü kaldırın. Yöneticiler bunu şu şekilde yapabilir:
  • Başlat'ı açın ve Windows Update Ayarları yazın.
  • Güncelleme Geçmişini Görüntüle'yi ve ardından Güncellemeyi Kaldır'ı seçin.
  • Listede KB5012643'ü bulun, seçin ve ardından kaldırma eylemini etkinleştirin.
 2. Windows Özelliklerinde .NET Framework 3.5 ve Windows Communication Foundation'ı yeniden etkinleştirin. BT yöneticileri, bunu yapmak için yükseltilmiş bir komut istemi penceresinden aşağıdaki yorumları çalıştırabilir:
  • dism /çevrimiçi /etkinleştirme özelliği /özellik adı:netfx3 /tümü
  • dism /çevrimiçi /enable-feature /featurename:WCF-HTTP-Activation
  • dism /çevrimiçi /enable-feature /featurename:WCF-NonHTTP-Activation
Microsoft, "yaklaşan bir güncellemede" bir düzeltme yayınlamayı planlıyor. Bunun önümüzdeki haftanın Mayıs 2022 Yama Günü güncellemelerinde olup olmayacağı veya sorunun gelecekteki bir güncellemede çözülüp çözülmeyeceği belli değil.


Windows 10 önizleme güncellemeleri, yüklü oldukları sistemlerde soruna neden görünmüyor.

Son Olarak​

Microsoft'un her ayın sonunda yayınladığı önizleme güncellemeleri, beta güncellemeleridir. Önizleme güncellemelerini yalnızca bir cihazda yaşanan önemli bir sorunu ele alıyorsa yüklemenizi öneririm , aksi takdirde bir sonraki Yama Günü'ndeki son sürümü beklemek daha iyi olabilir.

Sorunun önümüzdeki Mayıs 2022 Yama Günü güncellemesinde hala mevcut olması mümkündür; bu durumda, kullanıcılar Microsoft'un yukarıda listelenen önerilerini izleyerek sorunu çözebilir.

Windows 11 için KB5012643 gönderisi , gHacks Technology News'de ilk olarak görünen bazı .Net uygulamalarının çökmesine neden olabilir .
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst