Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Windows PC kullanarak Android bloatware root olmadan nasıl kaldırılır?

Windows 11 veya Windows 10 PC kullanarak Android bloatware'i kaldırmak veya Android uygulamalarını root olmadan kaldırmak istiyorsanız , bu makale sizin için kullanışlı olacaktır. Burada Platform Toremoveols ve Xiaomi ADB Fastboot Tools yardımıyla Android uygulamalarını cep telefonunuzdan kaldırmanın iki farklı yöntemini açıkladık.

Bazen, önceden yüklenmiş bazı uygulamaları Android cep telefonunuzdan kaldırmak isteyebilirsiniz. Bunun için cihazınızı rootlamanıza veya uzman bilgisine sahip olmanıza gerek yok. Burada, önceden yüklenmiş herhangi bir Android uygulamasını root olmadan kaldırmak için izleyebileceğiniz iki farklı yöntemden bahsettik.

Daha önce de belirtildiği gibi, iki yöntem vardır: Platform Araçları ve Xiaomi ADB Fastboot Araçlarını kullanmak. İkincisi, mobil üreticiden sonra adlandırılsa da, bu uygulama Xiaomi ile geliştirilmemiştir veya ilişkilendirilmemiştir.

İlk yöntemi kullanmak istiyorsanız, cep telefonunuzda Geliştirici seçeneklerini etkinleştirmelisiniz. Bir Stok Android veya başka bir ROM kullanıyor olsanız da, bunu Yapı numarasına sürekli olarak 6-7 kez dokunarak yapabilirsiniz. Ardından, Geliştirici seçeneklerinden USB hata ayıklamasını açmanız gerekir . Bundan sonra, Developer.android.com adresinden Windows için Platform Araçları'nı indirebilir ve içeriği başka bir konuma çıkarabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra diğer adımları takip edebilirsiniz.

Platform Araçları'nı kullanarak Android bloatware'i root olmadan nasıl kaldırılır?​

Platform Araçları'nı kullanarak Android bloatware'i root olmadan kaldırmak için şu adımları izleyin:
  1. Telefonunuzu USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın.
  2. Platform araçları klasörünü açın.
  3. Shift tuşunu basılı tutun > sağ tıklayın > Windows Terminalinde Aç'ı seçin .
  4. Adb shell komutunu girin ve cep telefonunuzda İzin Ver'e dokunun.
  5. Uygulamayı kaldırmak için bu komutu girin: pm uninstall -k –user 0 uygulama-paket-adı
Bu adımlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Başlamak için telefonunuzu bir USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlamanız gerekir. Ardından, çıkarılan platform araçları klasörünü açın > üzerine sağ tıklayın ve içerik menüsünden Windows Terminalinde Aç seçeneğini seçin.

Bundan sonra, aşağıdaki komutu girin:
adb kabuğu
Bu noktada, cep telefonunuzda bir açılır mesaj bulacaksınız. İzin Ver düğmesine dokunmanız gerekir .

Ardından, aşağıdaki komutu girebilirsiniz:

pm uninstall -k --user 0 uygulama-paket-adı
Uygulama paketi adını , kaldırmak istediğiniz uygulamanın orijinal adıyla değiştirmeyi unutmayın . Google Duo'yu kaldırmak istediğinizi varsayalım. Eğer öyleyse, komutu şu şekilde girmeniz gerekir:

pm uninstall -k --user 0 com.google.android.apps.tachyon
Bilginize, uygulama paketi adını iki şekilde bulabilirsiniz. İlk olarak, aşağıdaki komutu girebilirsiniz:

pm liste paketleri

Ancak uygulamayı bu şekilde tanımak oldukça zor. Bu nedenle, paket adını bulmak için Google Play Store'u açabilir ve uygulamayı arayabilirsiniz. Diyelim ki Mi Uzaktan kumandayı çıkarmak istiyorsunuz. Resmi indirme sayfasının URL'si şudur:

Eğer öyleyse, paket adı şu şekilde olacaktır: com.duokan.phone.remotecontroller . Bununla birlikte, tüm komutun şöyle görüneceğini söyledi:

pm uninstall -k --user 0 com.duokan.phone.remotecontroller
Kaldırma işlemini tamamladığınızda, telefonunuzu yeniden başlatmanız önerilir. Zorunlu olmasa da, tüm arka plan hizmetlerini yeniden başlatmak için bunu yapabilirsiniz.

Daha önce de belirtildiği gibi, Xiaomi ADB Fastboot Araçlarını da kullanabilirsiniz. Bunun için bilgisayarınıza Java 18/17 yüklemeniz gerekir. Ayrıca, cep telefonunuzda USB hata ayıklamasını açmanız zorunludur.

Windows 11/10 kullanılarak önceden yüklenmiş Android uygulamaları nasıl kaldırılır?​

Windows 11/10 kullanarak önceden yüklenmiş Android uygulamalarını kaldırmak için şu adımları izleyin:

  1. XiaomiADBFastbootTools.jar dosyasına çift tıklayın.
  2. Cep telefonunuzu USB kablosuyla PC'nize bağlayın.
  3. Cep telefonunuzdaki İzin Ver düğmesine dokunun .
  4. Kaldırmak istediğiniz uygulamaları işaretleyin.
  5. Kaldır düğmesini tıklayın .
Bu adımları ayrıntılı olarak inceleyelim.


Öncelikle GitHub'dan XiaomiADBFastbootTools'u indirmeniz gerekiyor. Ardından, telefonunuzu USB kablosu ile bilgisayarınıza bağladıktan sonra üzerine çift tıklayın ve cep telefonunuzdaki İzin Ver düğmesine dokunun.

Ardından, cep telefonunuzdan kaldırabileceğiniz tüm uygulamaları görüntüler. Tüm onay kutularını işaretlemeniz ve Kaldır düğmesini tıklamanız gerekir.

Tamamlandığında, bu uygulamalar cep telefonunuzdan hemen kaldırılacaktır. Dilerseniz Xiaomi ADB Fastboot Tools'u github.com adresinden indirebilirsiniz .

Kök olmadan yerleşik uygulamaları nasıl kaldırabilirim?​

Yerleşik uygulamaları kök olmadan kaldırmak için yukarıda belirtilen kılavuzları izlemeniz gerekir. İşi halletmenin başlıca iki kolay yolu vardır: Platform Araçları ve Xiaomi ADB Fastboot Araçlarını kullanmak. Tüm komutları ve hepsini gözden geçirmek istemiyorsanız, ikinci yöntemi kullanabilirsiniz. Kaldırmak istediğiniz uygulamaları işaretleyebilir ve Kaldır düğmesine tıklayabilirsiniz.

Önceden yüklenmiş uygulamaları kalıcı olarak nasıl silebilirim?​

Android'de önceden yüklenmiş uygulamaları kalıcı olarak silmek için ADB'yi kullanabilirsiniz. Cihazınızı rootlamanıza gerek yoktur, bu da garantiyi geçersiz kılabilir. İşi tamamlamak için Platform Araçlarını açıp komutları girebilirsiniz.
 
Üst