Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Windows PC'de Oyun Oynamak İçin En İyi HDR Ayarları Nasıl Yapılandırılır?

Katılım
4 Haz 2022
Mesajlar
99
Tepkime puanı
5
Puanları
0
HDR veya Yüksek Dinamik Aralık, kullanıcıya yüksek kaliteli görüntüler ve videolar sunmak için bir ekranın parlaklığını ve rengini artıran teknolojidir. Kuşkusuz, HDR özellikli bir monitörde oyun oynamak size en iyi oyun deneyimini sunar. Daha önce HDR olmayan bir ekranda oyun oynadıysanız, oyundaki karanlık ve aydınlık ortamlara göre ekranınızın parlaklık seviyesini ayarlamanız gereken bir durumla karşılaşmış olabilirsiniz. Bir HDR ekranda, doğru şekilde kalibre etmiş olmanız koşuluyla, parlaklık ve kontrast seviyelerini tekrar tekrar ayarlamanız gerekmez. Yazısında, Windows PC'de oyun oynamak için en iyi HDR ayarlarının nasıl yapılandırılacağı hakkında konuşacağız .

HDR Oyun İçin Donanım Gereksinimleri​

Bir Windows PC'de oyun oynamak için en iyi HDR ayarlarının nasıl yapılandırılacağı hakkında konuşmadan önce, HDR oyun için desteklenen donanımdan bahsetmek önemlidir. Windows PC'nizde HDR oyun keyfini çıkarmak için aşağıdaki donanım ve donanım bileşenlerine sahip olmalısınız:
 1. HDR özellikli bir ekran
 2. HDR özellikli GPU
 3. DP veya HDMI kablosu
Tüm bu donanım gereksinimlerine ayrıntılı olarak bakalım.

1] HDR özellikli bir ekran​

HDR özellikli bir ekran, HDR oyunları için temel bir gereksinimdir. HDR oyun deneyiminin keyfini çıkarmak için ekranınızın HDR teknolojisini desteklemesi önemlidir. Işığın parlaklığı nit cinsinden ölçülür. 1 nit, metrekare başına 1 kandelaya eşittir (1cd/m^2). Bir HDR ekran veya oyun monitörü seçerken, en az 400 veya 600 nit sunabilen birini arayın. 400 ve 600 nit ekranlar HDR oyun için iyi olsa da, daha fazlasını karşılayabiliyorsanız, en az 1000 nit parlaklık sunabilen ekranı seçmelisiniz.

2] HDR özellikli GPU​

HDR özellikli bir ekrana sahip olmak HDR oyunları için yeterli değildir. GPU'nuz HDR görüntüleri üretebilmelidir. HDR desteği ile gelen en iyi grafik kartlarını çevrimiçi olarak aramalısınız.

3] Bir DP veya bir HDMI kablosu​

HDR oyunları için üçüncü gereksinim, HDR için gereken bant genişliğinde veri aktarabilen bir kablodur. HDR oyun oynamak için monitörünüzü bilgisayarınıza bağlamak için DisplayPort kablosu veya HDMI kablosu kullanabilirsiniz. Piyasada HDMI ve DisplayPort kablolarının farklı versiyonları mevcuttur. HDR içeriği daha fazla bant genişliği gerektirir. Bu nedenle, bir DisplayPort kablosu alacaksanız, DisplayPort 1.4 veya üstünü destekleyen birini aramalısınız. Benzer şekilde, HDMI kabloları da HDMI 2.0 bağlantı noktasını veya daha üstünü desteklemelidir.

Windows PC'de Oyun Oynamak İçin En İyi HDR Ayarları Nasıl Yapılandırılır?​

Windows PC'nizde en iyi HDR oyun deneyiminin keyfini çıkarmak için doğru şekilde kalibre etmeniz önemlidir. Burada şunlardan bahsedeceğiz:
 1. Windows 11/10'da HDR nasıl etkinleştirilir
 2. Windows 11/10'da HDR oyun için ekran nasıl kalibre edilir
Hadi başlayalım.

1] Windows 11/10'da HDR nasıl etkinleştirilir?​

Windows PC'nizde HDR oyun deneyimi yaşamak istiyorsanız, önce HDR'yi etkinleştirmeniz gerekir. Aşağıda, Windows 11 ve Windows 10'da HDR'yi etkinleştirme adımlarını ayrı ayrı açıkladık.

Windows 11​

Aşağıdaki talimatlar, Windows 11'de HDR'yi nasıl etkinleştireceğiniz konusunda size rehberlik edecektir:

 1. Ayarları açmak için Win + I tuşlarına basın .
 2. Sistem > Ekran ”a gidin .
 3. Windows 11 bilgisayarınıza birden fazla ekran bağladıysanız, HDR özellikli ekranı seçin.
 4. HDR Kullan ve Akışlı HDR video oynat seçeneklerinin yanındaki düğmeyi açın .

Windows 10​

Aşağıdaki adımlar, Windows 10 PC'nizde HDR'yi etkinleştirmenize yardımcı olacaktır:

 1. Başlat'a sağ tıklayın ve Ayarlar'ı seçin.
 2. Ayarlar > Sistem > Ekran ”a gidin.
 3. Ekranlarınızı yeniden düzenleyin bölümünün altında HDR özellikli ekranınızı seçin.
 4. HDR Kullan ve HDR Video Akışı düğmelerini açın.
Windows 11 ve Windows 10 ayrıca Otomatik HDR adlı bir özelliğe sahiptir. Bunu tüm oyunlar ve oyun konsolları tarafından desteklenmeyen gelişmiş bir HDR özelliği olarak düşünebilirsiniz. Bu özelliği etkinleştirirseniz, Otomatik HDR destekli oyunları, orijinal olarak tasarlandıklarından daha tanımlı ve daha zengin çözünürlükte görüntüler. HDR'ye ek olarak, Windows 11/10'da Otomatik HDR'yi de açabilirsiniz.

2] Windows 11/10'da HDR oyun için ekran nasıl kalibre edilir?​

Ekran kalibrasyonu, Windows PC'de oyun oynamak için en iyi HDR ayarlarını yapılandırmak için önemli bir adımdır. Windows PC'de ekranınız için HDR özelliğini açtıktan sonraki adım, o ekranı kalibre etmektir. En iyi HDR oyun deneyimi için ekranı kalibre etme adımları, hem Windows 11 hem de Windows 10 bilgisayarlar için aşağıda açıklanmıştır.

Windows 11​

Aşağıdaki adımlar, Windows 11'de ekranınızı HDR içeriği için kalibre etmenize yardımcı olacaktır:

 1. Windows 11 Ayarlar uygulamasını başlatın.
 2. Sistem > Ekran ”a gidin.
 3. HDR özellikli ekranınızı seçin ve ardından HDR'yi seçin.
 4. Şimdi, HDR video için ekran kalibrasyonu seçeneğine tıklayın.
 5. Videoyu tam ekranda görüntülemek için tam ekran simgesine tıklayın.
 6. Ekranınızı kalibre etmek için kaydırıcıyı sola veya sağa hareket ettirin.
 7. İşiniz bittiğinde tam ekran modundan çıkın. Bundan sonra, Windows değişiklikleri ekranınıza otomatik olarak uygulayacaktır.
 8. Ayarları sıfırlamak için HDR video kalibrasyon ekranında Kalibrasyonu sıfırla düğmesine tıklayın.

Windows 10​

Ekranınızı Windows 10'da HDR içeriği için kalibre etmek için aşağıda yazılan adımları izleyin:
 1. Windows 10 Ayarlar uygulamasını başlatın.
 2. Uygulamalar > Video oynatma > Windows HD renk ayarlarına gidin.
 3. Ekran seç bölümünün altında HDR özellikli ekranınızı seçin.
 4. Şimdi, Kalibrasyon ayarlarını değiştir'i tıklayın.
 5. HDR Kalibrasyon Ekranı görünecektir. Örnek videonun üzerine gelin ve tam ekran simgesine tıklayın.
 6. Ekranınızı kalibre etmek için kaydırıcıyı sola veya sağa hareket ettirin. Kaydırıcıyı hareket ettirirken, sahnenin daha karanlık ve daha parlak kısımları arasında iyi bir denge kurmalısınız.
 7. İşiniz bittiğinde tam ekrandan çıkın ve Windows değişiklikleri ekranınıza otomatik olarak uygulayacaktır.
 8. Değişiklikleri beğenmediyseniz, HDR video kalibrasyon ekranında bulunan Reset kalibrasyon düğmesine tıklayarak değişiklikleri sıfırlayabilirsiniz. Kalibrasyonu sıfırladıktan sonra ekranınızı yeniden kalibre edebilirsiniz.

Windows'ta HDR İle İlgili Bazı Yaygın Sorunlar​

Windows 11/10 cihazınızdaki HDR özelliğiyle ilgili bazı yaygın sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu sorunların neler olduğunu ve bu sorunları çözmek için neler yapmanız gerektiğini görelim. Başlamadan önce, HDMI veya DP kablonuzun düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Ayrıca ekran kartı sürücülerinizin güncel olduğundan emin olun. Aygıt Yöneticisini açın ve oradan grafik kartı sürücünüzü güncelleyin.
 1. Ekran HDR'yi göstermiyor
 2. HDR Kullan geçiş düğmesi gri görünüyor
 3. Bir dizüstü bilgisayarın yerleşik HDR özellikli ekranında renkler doğru görünmüyor
 4. Gece ışığı açıldığında renkler aşırı doygun görünüyor

1] Ekran HDR'yi göstermiyor​

Bu sorun, aşağıdaki nedenlerden biri nedeniyle oluşur:
 • HDR özellikli ekranınızdaki HDR seçeneği kapatıldığında.
 • Bilgisayar donanımınız HDR teknolojisini desteklemediğinde.

2] HDR Kullan geçiş düğmesi gri görünüyor​

Bu sorun genellikle HDR teknolojisini destekleyen dizüstü bilgisayarlarda ortaya çıkar. Bu sorunu çözmek için Windows 11/10'un pille çalışırken HDR içeriğini oynatmasına izin vermelisiniz. Bunu yapmak için önce dizüstü bilgisayarınızı prize takın ve ardından Windows 11/10 Ayarları'nı açın.
 • Windows 11'de “ Sistem > Görüntü > HDR Kullan ” seçeneğine gidin . Şimdi Pil seçenekleri'niseçin ve ardından aşağıdaki iki seçeneği belirleyin:
  • HDR oyunlarına, videolarına ve uygulamalarına pille izin verin.
  • Pille HDR video akışına izin verin.
 • Windows 10'da “ Sistem > Ekran > Windows HD renk ayarları ”na gidin. Pil seçenekleri bölümünde, Pilde HDR oyunlarına ve uygulamalarına izin verme onay kutusunun seçimini kaldırın.

3] Bir dizüstü bilgisayarın yerleşik HDR özellikli ekranında renkler doğru görünmüyor​

Böyle bir sorun, dizüstü bilgisayar pille çalışırken Windows 11/10 aygıtındaki varsayılan güç ayarları HDR seçeneğini kapattığında ortaya çıkar. Bu sorunu çözmek için dizüstü bilgisayar pille çalışırken Windows'un HDR içeriğini oynatmasına izin vermelisiniz. Windows 11/10'da pille HDR'nin nasıl etkinleştirileceği hakkında zaten konuştuk.

4] Gece lambası açıldığında renkler aşırı doygun görünüyor​

Gece ışığı açıldığında, HDR özelliğini etkinleştirdikten sonra kırmızı bir ton görebilirsiniz. Bu sorunu çözmek için, kaydırıcıyı sola hareket ettirerek gece ışığının gücünü azaltın veya gece ışığını kapatın.

Oyun Oynamak İçin Bilgisayarımda HDR'yi Nasıl Kullanırım?​

PC'nizde oyun oynamak için HDR'yi kullanmak için HDR özellikli bir ekranınız olmalıdır. Harici bir ekranınız yoksa dizüstü bilgisayarınızın yerleşik ekranının HDR'yi desteklemesi gerekir. Bunun dışında, PC donanımınız HDR içeriğini oynatabilmelidir. HDR destekli bir ekranınız ve bilgisayarınız varsa, öncelikle Windows ayarlarından HDR'yi açın. Bundan sonra, ekranınızda HDR modunu açın. Şimdi, son adım, ekranı HDR oyun için kalibre etmektir. Ekranı başarıyla kalibre ettikten sonra, oyun oynamak için PC'nizde HDR kullanabileceksiniz.

Windows HDR'min Daha İyi Görünmesini Nasıl Sağlayabilirim?​

Windows HDR'nizin daha iyi görünmesi için doğru şekilde kalibre etmeniz gerekir. HDR ekranın yanlış kalibrasyonu size en iyi kalitede videolar ve görüntüler sağlamayacaktır.

HDR Ayarı Oyun Oynamak İçin İyi mi?​

Yüksek Dinamik Aralık (HDR), bir kullanıcının oyun deneyimini çeşitli şekillerde etkileyen grafik geliştirmelerinden biridir. HDR özellikli ekrana sahip HDR destekli bir bilgisayarda oyun oynamak, oyunculara geniş bir renk gamı, daha derin doygunluk seviyeleri, Daha parlak ve daha ayrıntılı vurgular ve gölgeler, daha çeşitli kontrast vb. sağlar. HDR teknolojisinin oyundaki bu avantajları kesinlikle kullanıcıların oyun deneyimini artırın.

DisplayPort 1.2 HDR Yapabilir mi?​

Hayır, DisplayPort 1.2 HDR içeriğini desteklemez. HDR içeriğini ekranınızda görüntülemek için DisplayPort 1.4 veya üstü olmalıdır.
 
Son düzenleme:
Üst