Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Windows'ta Tüm Önbelleğe Alınmış DNS Girişleri Nasıl Görüntülenir?

Katılım
4 Haz 2022
Mesajlar
99
Tepkime puanı
5
Puanları
0
Windows işletim sistemi, DNS girişleri için bir önbellek kullanır. DNS (Alan Adı Sistemi), İnternet'in iletişim için kullanılan temel bir teknolojisidir. Özellikle alan adlarının IP adreslerini aramak için kullanılır.

dns önbelleği


Kullanıcılar tarayıcıya bir alan adı yazdığında, site yüklendiğinde gerçekleştirilen ilk görevlerden biri IP adresini aramaktır. İşlem, DNS sunucularına erişim gerektirir. Genellikle, İnternet Servis Sağlayıcının DNS sunucuları otomatik olarak kullanılır, ancak yöneticiler daha hızlı olabileceği veya daha iyi gizlilik sunabileceği için diğer DNS sunucularına geçebilir.

DNS sağlayıcıları arasında geçiş yapmak, belirli sitelere erişimi engellemek için DNS kullanılıyorsa, İnternet sansürünün atlanmasına da yardımcı olabilir.

Windows, aramaları hızlandırmak için DNS çözümleyici önbelleğini kullanır. Etki alanlarına yapılan ardışık ziyaretleri hızlandırmak için her DNS araması önbelleğe eklenir. Bazen girişler eski olabilir ve yanlış IP adresine işaret edebilir. Tarayıcılardaki ana bilgisayar sorunlarını çözme konusundaki kılavuzumuz bugüne kadar geçerlidir. Önbelleği temizlemek, sıfırdan başlamak üzere önbelleğe alınmış tüm öğeleri kaldırdığı için bu konuda yardımcı olabilir.

İpucu: Windows'taki tüm DNS etkinliğini günlüğe kaydetmek için ücretsiz DNSLookupView yazılımını kullanabilirsiniz.

Tüm Önbelleğe Alınmış DNS Girişlerini Görüntüle​

ipconfig dnsÖnbelleğe alınmış girdilerin listesi bir dizi amaç için yararlı olabilir. Web yöneticileri ve geliştiriciler, bir mülke doğru IP adresinin atanıp atanmadığını kontrol edebilir ve kullanıcılar, örneğin, bir oturum sırasında hangi etki alanlarına erişildiğini bulmak için tüm girişleri görmek isteyebilir.
  1. Çalıştır kutusunu Windows-R kısayoluyla açın.
  2. cmd.exe yazın ve Enter tuşuna basın.
  3. Komutu çalıştırmak için ipconfig /displayDNS yazın.
Windows, önbelleğe alınmış tüm DNS girişlerini uzun bir liste halinde döndürür. Ayrıca ipconfig /displayDNS > %USERPROFILE%Desktopdns.txt komutunu çalıştırarak çıktıyı bir düz metin dosyasına yönlendirebilirsiniz . Bu, çıktıyı masaüstündeki dns.txt dosyasına kaydeder.

Aynı komut PowerShell kullanılarak da çalıştırılabilir:
  1. Başlat'ı açın, PowerShell yazın ve sonucu seçin. Yüklü Terminal varsa, bunun yerine Terminal yazın ve bu sonucu seçin.
  2. Powershell “Get-DnsClientCache | Format-Tablo -AutoSize” .
Çıktı daha iyi biçimlendirme kullanır. “Get-DnsClientCache | powershell” komutunu kullanarak çıktıyı bir metin dosyasına da yönlendirebilirsiniz. Format-Table -AutoSize” >%USERPROFILE%DesktopDNS.txt .

DNS önbelleğini temizlemek için ipconfig /flushdns komutunu çalıştırın.
 
Üst