Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

Yandex Yazım hatası düzeltme

Dora

Admin
Katılım
15 May 2022
Mesajlar
20
Tepkime puanı
4
Puanları
0

Arama ayarları​

İstediğiniz bilgileri bulmak için sorgunuzu girin. Aramayı daha isabetli yapmak için arama satırında
elJnMroOnrgYTIQQrnTQ9C2bxY4.png
simgesiyle işaretlenen kullanın veya sorgunuzu oluştururken özel kullanın.
Bilgi aramayı ve bulduğunuz belgelerle çalışmayı kolaylaştırmak için Yandex arama motorunu kendinize göre ayarlayın.

  • Yandex'te kendi hesabınızla oturum açtıysanız, ayarlar bağlanır. Yapılan ayarlarla ilgili bilgiler ayrıca bilgisayarınıza da (çerez dosyası olarak) kaydedilir ve siz bunlarda değişiklikler yapana kadar geçerliliğini korur.

  • Ayarlar ayrıca kullanılan tarayıcıya özel olarak olarak saklanır; başka bir tarayıcıya geçtiğinizde Yandex arama motoru için istediğiniz ayarları baştan yapmanız gerekir. Ayrıca, tüm çerezleri silerseniz (örneğin, tarayıcıyı veya işletim sistemini yeniden yüklerseniz) ayarları yeniden yapmanız gerekir.

  • Aynı bilgisayarı birden fazla kullanıcı kullanıyorsa veya bilgisayarda birden fazla tarayıcı yüklüyse, her kullanıcı ve tarayıcı için ayarlar ayrı ayrı yapılmalıdır.
Ayarlar menüsüne girmek için arama sonuçları sayfasını sonuna kadar aşağıya kaydırın ve Ayarlar'a tıklayın.
","hasTopCallout":false,"hasBottomCallout":false,"areas":[{"shape":"rect","alt":"","coords":[185,606,277,642],"isNumeric":false}]}}">
pDudXVTJIgc382MXH_CpUeaj9qg.png

Arama ipuçlarının ayarlanması​

Size favori siteler önermek ve arama sonuçlarında tercihlerinize göre kişisel yanıtlar göstermek için Yandex, arama ile arama sonuçlarındaki sitelere giriş geçmişinizi kullanır. İstediğiniz seçenekleri ayarlayın:

  • Arama geçmişini göster: Siz sorgu yazmaya başlar başlamaz Yandex size ilgili arama ipuçlarını verir; arama sonuçlarınız ise daha önceki aramalarınıza dayalı kişisel yanıtlarla tamamlanır. Bu özelliği devre dışı bırakmak için Yandex'e kullanıcı girişi yapın.

  • Sıkça ziyaret ettiğim siteleri göster: Boş arama satırına tıkladığınızda favori sitelerinizi içeren ipuçları görürsünüz.

  • Site ziyareti saatlerini göster: Arama sonuçlarınız, sorgularınıza daha önce yanıt bulduğunuz siteleri ziyaretlerinizin saatlerini görüntüler.

  • Web kaynakları kişiselleştirme etiketlerini göster: Arama sonuçlarındaki kişisel yanıtlarınız özel bir simge ile işaretlenerek listelenir.

“Yetişkinlere yönelik” içeriğin arama sonuçlarından gizlenmesi​

Küfür ve “yetişkinlere yönelik” içeriğin arama sonuçlarınızdan otomatik gizlenmesini sağlayabilirsiniz. Bunu yapmak için sayfanın alt kısmında Arama filtreleri bloğuna girip istediğiniz modu seçin:

  • Çocuklar için arama: Yetişkinlere yönelik olan her türlü içerik (sorgu açıkça bu tür kaynakları aramayı amaçlıyor olsa bile) ve küfür veya uygunsuz kelimeler içeren siteler arama sonuçlarınızdan otomatik gizlenir.

  • Standart filtre: Sorgu “yetişkinlere” yönelik sitelere açıkça yönelik olmadığı sürece bu tür siteler arama sonuçlarından gizlenir (varsayılan seçenektir).

  • Filtresiz: Arama sonuçlarında, “yetişkinler için” olan tüm çevrimiçi kaynaklar da dahil olmak üzere, bulunan tüm belgeler sunulur.
Arama güvenliği ayrıca aşağıdaki kaynaklar yardımıyla da sağlanabilir:
Daha fazla bilgi için bölümüne göz atın.

Yandex, arama sonuçlarını nasıl sıralar?​

Yandex, bulunan belgenin alınan sorguya uygunluğunu analiz eder. En yararlı yanıtlar arama sonuçları listesinde en yüksek pozisyonlar alır.
Sonuçlar otomatik sıralanır. Bir sitenin listedeki pozisyonu; navigasyon kolaylığı, sitenin yapısı, içerdiği metinlerin kalitesi, üzerindeki reklam yoğunluğu vb. gibi kriterlere göre belirlenir.
 
Üst