Webmaster Forum Platformu

Webmaster Forumu

Webmaster tools, Google Webmaster, Adsense, SEO, Domain, Hosting Hakkında Bilgilere ulaşmak için forumumuza kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol
Dark Web Haber Açıldı DarkWeb Haber Türkiye' nin en tarafsız Haber sitesi / Aynı zamanda Dünyanın en aktif WebMaster Forumu R10'u ziyaret ederek bu büyük toplulukta yer alabilirsiniz.

YouTube Videonuz İçin Tıklanabilir Küçük Resimler Oluşturmak Çok Kolay

Katılım
25 May 2022
Mesajlar
100
Tepkime puanı
6
Puanları
0
Kırmızı daireler ve oklar, şaşırmış yüzler, TÜMÜ BÜYÜK HARFLİ kelimeler bunlar, YouTube'da toplu halde bulunabilen klasik tıklama tuzağı küçük resimleridir. Tıklama tuzağının tamamen karanlık tarafına düşmemek, ancak yine de videolarınız için çekici küçük resimler oluşturmak için, burada göz önünde bulundurmanız gereken tüm öğeleri size göstereceğiz.

YouTube video küçük resminiz , kullanıcıların videonuza rastladıklarında gördükleri küçük önizleme resmidir. Bu resim (video başlığıyla birlikte) genellikle kullanıcıların videonuzu izleyip izlemeyeceğine veya kaydırmaya devam edip etmeyeceğine karar verir.

Bu nedenle, küçük resminizin kullanıcıyı mümkün olan en kısa sürede ikna etmesi ve tıklamaya teşvik etmesi sizin için büyük önem taşımaktadır . Bu yüzden her video için içeriği yansıtan ve merak uyandıran ayrı bir küçük resim oluşturmalısınız.

doğru resim​

Muhtemelen küçük resminizin en temel öğesi, üzerindeki görüntüdür. Zaten burada markanıza, video stiline ve video içeriğine uygun olanı düşünmelisiniz. Videodan ekran görüntüsü alıp düzenler misiniz? Önizleme görüntüsü için bir ürünün ayrı fotoğraflarını çekiyor musunuz? Yoksa stok görsel mi kullanıyorsunuz?

MrBeast'in küçük resimlerinin tamamının yüzünü gösteren YouTube kanalı.

Küçük resimlerdeki yüzlerin genellikle iyi karşılandığını belirtmek önemlidir. Tabii ki, videoda da görülebiliyorsanız, yalnızca küçük resme bir fotoğrafınızı koymak mantıklıdır. Video, yalnızca ekran kayıtları veya animasyonlar kullanan açıklayıcı bir videoysa, küçük resminiz bu stile uyum sağlamalıdır.

Ürünü her zaman küçük resminde gösteren Dave2D'nin YouTube kanalı.

Doğru metin​

Küçük resimdeki metin genellikle anlamlıdır. Ayrıca küçük resimde konudan bahsederek, konuyla ilgili bir soru yazarak veya kısa, net bir açıklama yaparak kullanıcının ilgisini tetikleyebilirsiniz.

Ancak, önizleme resminiz metinle dolu olmamalıdır bu, özellikle bir akıllı telefonda okunaklı olmayacaktır. Küçük resimde en fazla altı kelime kullanmaya çalışın ve amacınızı iletin.

Uygun renkler​

Küçük resminizin amacı dikkat çekmektir. Bu nedenle, göz alıcı bir görünüm elde etmek için parlak, şatafatlı renkler de kullanabilirsiniz. Ancak küçük resminiz yine de kurumsal tasarımınıza veya markanıza uygun olmalıdır. Web sitenizde ve sosyal medyada öncelikli olarak siyah, beyaz ve gri ile çalışıyorsanız , YouTube'da birden neon sarı ile karşılaşmamalısınız.

Tüm küçük resimlerin aynı tarzda tasarlandığı Architectural Digest YouTube kanalı.

Aynı zamanda, video genel bakışınız da estetik görünmelidir. Bir küçük resim kırmızı, bir sonraki pembe ve bir sonraki siyah beyazsa, hızla kaotik ve koordinasyonsuz olarak görülür. Bu yüzden belirli bir renk paletine ve tasarıma bağlı kalın .

Tutarlılık hakkında unutma​

Yukarıda belirtildiği gibi, YouTube varlığınızın belirli bir tutarlılığı olmalıdır. Bunu renklerle, küçük resimdeki resimlerle veya metin yazı tipiyle veya logonuzu her zaman önizleme resminde aynı yere yerleştirerek başarabilirsiniz.

Bu şekilde belirli bir tanıma değeri yaratırsınız ve kullanıcılar ideal olarak ilk bakışta bunun bir videonuz olduğunu görebilirler.

Küçük resmi her zaman sol altta logoya sahip olan Vogue'un YouTube kanalı.

Formatı ayarlayın​

Küçük resminiz yüksek kalitede yüklenmelidir , sonuçta büyük ekranlarda iyi görünmesini istiyorsunuz.

1280 x 720 piksel boyutu idealdir, en boy oranı 16:9'dur. Küçük resim her zaman en az 640 piksel genişliğinde olmalıdır.

Küçük resminizi kullanabilmek için JPG, GIF, BMP veya PNG olarak kaydedin ve resim dosyasının 2MB'den büyük olmadığından emin olun.

Bazı ek ipuçları​

Artık YouTube videonuz için küçük resim oluşturmak için en önemli temel bilgileri biliyorsunuz. Burada yine en önemli ipuçlarını ve püf noktalarını listeliyoruz:

  • Küçük resimleriniz kullanıcının dikkatini ve merakını çekmelidir
  • Kullanıcıları tıklamaya teşvik edin, ancak tıklama tuzağı görsellerinden kaçının
  • Küçük resimdeki duygular (sürpriz, mizah, şok) iyi karşılandı
  • Küçük resimdeki metinlerin akıllı telefonda okunaklı olduğundan emin olun
  • YouTube kanalınızın biraz tutarlı olduğundan emin olun
Metinli veya metinsiz bir küçük resmin daha iyi performans gösterip göstermediğini veya hangi reklam öğesinin daha iyi olduğunu denemek istiyorsanız , bir A/B testi ile öğrenebilirsiniz . Böylece iki versiyonu birbiriyle karşılaştırabilir ve hangi varyantın daha çok tıklandığını kontrol edebilirsiniz.

Bu arada, yükledikten sonra videonun küçük resmini değiştirebilirsiniz. Bu nedenle, videolarınızdan biri çalışmıyorsa, yapabileceğiniz ilk şey bu.

Küçük resimleri kolayca tasarlayın​

Photoshop dehası değilsiniz veya grafik fikirleri elinizden çıkaramıyor musunuz? İnternet çağında, bu bir sorun değil! Yüksek kaliteli bir küçük resim oluşturmanızı kolaylaştıran çeşitli araçlar vardır.

Bunun için en iyi bilinen web sitelerinden biri Canva'dır. Burada zevkinize göre uyarlayabileceğiniz çok sayıda şablon bulacaksınız. Şablonlar zaten doğru biçimde. Alternatif olarak, Pixlr veya Snappa'yı da deneyebilirsiniz.

Başarıya bireysellik ve konsept ile​

Bu nedenle, hangi tarz küçük resimleri hedeflemek istediğinizi ve hedef kitlenizin neyi sevebileceğini dikkatlice düşünün. Tarzınıza, markanıza ve kurumsal tasarımınıza sadık kalın, ancak masaya biraz yaratıcılık getirmeyi unutmayın.

Sonuçta, otomatik olarak deneyim kazanacak ve özellikle kullanıcılara neyin çekici geldiğini fark edeceksiniz. Bu öğrenme sayesinde küçük resimlerinizi sürekli iyileştirebilir ve YouTube kanalınızı daha da genişletebilirsiniz.
 
Üst